Meklēšanas forma

Skaidras debesis 2 °C Lēns vējš, 3.5 m/s no DR
Sestdiena, 2019. gada 16. FebruārisVārda dienu svin: Jūlija, Džuljeta

Alunāna dzimšanas dienas svinības sākas ar «Bagāto brūti» viņa mājā

Ritma Gaidamoviča
Godinot latviešu teātra pamatlicēju Ādolfu Alunānu, viņa dzimšanas dienā – 11. oktobrī – 15 dažādās vietās Latvijā, tostarp Jelgavā, un Islandē šodien tiek rādītas viņa lugas. Visai zīmīgā vietā – Jelgavas Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā – teātra tēva dzimšanas dienā skatītājus priecēja Ozolnieku novada teātris ar izrādi «Bagāta brūte». Ar šo izrādi pilsētā ievadīts Ā.Alunānam veltītais festivāls «No aktiera nāk joki…», kas līdz pat svētdienai piedāvā noskatīties septiņas izrādes.

«Alunānam šogad aprit 170. Es kā Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) amatierteātru eksperte aicināju teātrus izrādīt godu teātra tēvam un viņa dzimšanas dienā visā Latvijā spēlēt Alunāna lugas. Atsaukušies ir daudzi, pat Reikjavikas latviešu teātris Islandē,» saka LNKC eksperte un Ozolnieku novada amatierteātra režisore Dace Vilne, kura, rādot piemēru citiem, kopā ar savu Ozolnieku novada amatierteātri iestudējusi Ā.Alunāna lugu «Bagāta brūte».   

Tieši ar šo Ozolnieku novada amatierteātra izrādi Ā.Alunāna memoriālajā muzejā šodien ievadīts festivāls «No aktiera nāk joki…» Jelgavā. «Izvēlējāmies spēlēt Alunāna muzejā, kuru vada viens no mūsu teātra aktieriem, mans dēls Miks Vilnis, kurš arī spēlēja šajā izrādē. Tiesa, vietas, kur spēlēt, šeit nav daudz, bet tomēr šeit ir īpaša aura,» atzīst D.Vilne. Jautāta, kāpēc teātra tēva dzimšanas dienā izvēlēta tieši «Bagāta brūte», viņa saka: «Pats Alunāns to ir nodēvējis par joku lugu ar dziesmām, taču pēc šodienas standartiem tā ir pārpratumu komēdija ar mūziku un dziedāšanu. Alunānam ir daudz darbu, kuri pārsvarā ir tekstu vēstoši, taču «Bagāta brūte» izceļas ar to, ka vēstījums tiek nests caur darbību. Un tieši šādas lugas skatītājiem ir vieglāk saprotamas, jo šodienas skatītājs grib redzēt darbību. Plus dziedošie aktieri dod vēl pievienoto vērtību, jo mūzika piešķir kaut ko īpašu.»

Ar šo izrādi, kas šodien izrādīta divreiz, Jelgavā sācies četru dienu Ā.Alunānam veltītais festivāls «No aktiera nāk joki…», kas līdz pat svētdienai aicina jelgavniekus skatīties vairākas Ā.Alunāna lugas dažādu Latvijas teātru izpildījumā. Ieeja uz izrādēm – bez maksas.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti