Meklēšanas forma

Daļēji apmācies 13 °C Viegls vējš, 2 m/s no D-DR
Otrdiena, 2019. gada 20. AugustsVārda dienu svin: Bernhards, Boriss, Rojs

Folks 30 gadu garumā

Jana Bahmane
«Studentu folkfestivāla tradīcija attīstījās no dziesmas un mūzikas dienas «Jelgava – 86» jeb pirmā Jelgavas folkfestivāla, kas deva iespēju satikties un izpausties tā laika latviešu bardiem. Tolaik koncerti bija bezgala gari – bija tāds unikāls gadījums, kad koncerts sākās pulksten septiņos vakarā un ilga līdz pat pulksten pieciem rītā. Savukārt pirmais Studentu folkfestivāls Jelgavā notika 1990. gadā – sākotnēji tas galvenokārt pulcēja dziesminiekus ar ģitārām, bet gadu gaitā festivāls transformējies, un dalībnieku vidū parādās arvien vairāk ansambļu. Studentu folkfestivāla spēks ir demokrātiskumā – tas ir atvērts ikvienam,» stāsta LLU Studentu kluba vadītāja Anita Prūse. 27. februārī pulksten 18 Jelgavas pils Aulā notiks 30. Studentu folkfestivāla koncerts «Man ir viena sirds, sauciet, dzirdēs!».

Pieteikties dalībai jubilejas folkfestivālā var līdz 25. februārim, un arī šoreiz tajā īpaši tiks izcelts akustiskais izpildījums. Jaunie mūziķi un dziesminieki savos priekšnesumos aicināti izmantot akustiskos stīgu instrumentus – ģitāru, kokli, vijoli, čellu –, pūšamos un perkusīvos instrumentus, akordeonu, pieļaujams arī bungu komplekts. Taču festivāla koncepcija neatbalsta fonogrammas, sintezatorus, digitālas un analogas skaņas apstrādes. «Mēs lepojamies ar dalībniekiem, kuri gadu no gada izkopuši folkfestivāla tradīciju – ikreiz, izskanot festivālam, no jauna gūstam apliecinājumu, ka šī tradīcija ir jāturpina. Folkfestivālā piedalās arī jelgavnieki, kuri studē citās pilsētās, kā arī pēdējos gados pulcē topošos studentus,» tā A.Prūse. Piedalīties jubilejas koncertā aicināti jaunie dzejnieki, dziesminieki un mūziķi – grupas, solisti, dueti –, kam būs iespēja uzstāties uz vienas no divām festivāla skatuvēm – «Svece» un «Dzirksts».

Šā gada festivāla muzikālie viesi un arī žūrijas komisijas pārstāvji būs mūziķe un kokles virtuoze Latvīte Cirse, mūziķis un komponists Jānis Aišpurs, kā arī folkfestivāla ilggadējais vadītājs Ēriks Palkavnieks ar grupu «ApmJ». «Īpaši sagaidām tos jaunos māksliniekus, kuru vārds vēl nav plaši izskanējis. Visaugstāk vērtējam priekšnesumus ar oriģinālmūziku – prioritāte nav profesionālās kvalitātes, bet spēja uzrunāt klausītāju. Dalība folkfestivālā ir lieliska iespēja tiem, kam pūrā stāv sarakstītas dziesmas, bet līdz šim nav bijusi iespēja izpildīt tās uz lielās skatuves. Festivālā to var darīt ar profesionālu apskaņošanu,» vērtē Studentu folkfestivāla žūrijas priekšsēdētājs biedrības «Bērnu un jauniešu mūzikas klubs» un privātās mūzikas skolas «BJMK rokskola» dibinātājs un vadītājs Endijs Rožkalns.

Žūrija tradicionāli vērtēs izpildījuma kvalitāti un tehniku, māksliniecisko gaumi un skatuves tēlu, izvirzot balvas «Dziesminieks 2019» ieguvēju, bet to, kas saņems galveno balvu, kā ierasts, noteiks klausītāji.

Pieteikties dalībai folkfestivālā var līdz 25. februāra pulksten 15, aizpildot pieteikuma anketu LLU mājaslapā www.llu.lv. Turpat var iepazīties ar festivāla nolikumu.

Ieejas maksa studentiem un skolēniem ir 2 eiro, pārējiem – 3 eiro.

Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti