Meklēšanas forma

Apmācies 3 °C Lēns vējš, 5.3 m/s no D-DR
Pirmdiena, 2019. gada 9. DecembrisVārda dienu svin: Tabita, Sarmīte

Stāsts par Edvīnu Kalnenieku mākslā

Jana Bahmane
Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā apskatāma mākslinieka Edvīna Kalnenieka darbu izstāde – līdzās gleznotāja pasteļiem un eļļas gleznojumiem, kas būs novērtējami gan klātienē, gan digitālā formātā – ekrānā –, eksponēti arī E.Kalnenieka apgleznoti keramikas šķīvji.

«Esmu strādājis ilgus gadus, un šajā izstādē apkopoti dažādos laikposmos radīti darbi – daži no tiem, kas atrodas citviet, apskatāmi digitālā formātā,» stāsta E.Kalnenieks. Viņš atklāj, ka pēdējos gados sācis apgleznot keramikas šķīvjus, un daļa no tiem eksponēti izstādē. «Mans dēls nodarbojas ar keramiku, abi esam pārbūvējuši dažus keramikas cepļus, un tas mani pamudināja izmēģināt šķīvju apgleznošanu,» tā mākslinieks.

Gleznotājs, scenogrāfs un pedagogs E.Kalnenieks dzimis 1939. gadā un šogad atzīmē 80. jubileju. Godinot mākslinieku un viņa profesionālo darbību, šobrīd top E.Kalneniekam veltīta grāmata, kuras autors ir mākslas zinātnieks Jelgavas Mākslinieku biedrības priekšsēdētājs Māris Brancis. Grāmatas atklāšana plānota oktobrī, noslēdzot izstādi Jelgavas muzejā. «Šī grāmata stāstīs par Edvīna Kalnenieka dzīvi un darbu – tā būs kā albums,» piebilst M.Brancis.

E.Kalnenieks dzimis Liepājā, bet Jelgavā dzīvo kopš 1965. gada, kad viņš sāka strādāt par Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra dekoratoru. Savukārt izstādēs mākslinieks piedalās kopš 1966. gada – aizvadītas izstādes Jelgavā, Aizupē, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Šauļu pilsētas galerijā (Lietuvā), Pitsburgā (ASV) un citviet. Īpaši zīmīgs E.Kalneniekam bija 2017. gads, kad viņam pasniegta pirmā Ģederta Eliasa balva par lauku tēmas atspoguļojumu Latvijas glezniecībā (darbs «Dārzs vakarā»), Arvīda un Margas Spertālu balva par mūža ieguldījumu scenogrāfijā, kā arī Jelgavas pilsētas augstākais apbalvojums «Goda zīme» par mūža ieguldījumu Jelgavas pilsētas kultūrvides veidošanā.

E.Kalnenieka izstāde Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā apskatāma līdz 10. oktobrim.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti