Meklēšanas forma

Neliels lietus 3 °C Lēns vējš, 5.2 m/s no D-DR
Sestdiena, 2019. gada 7. DecembrisVārda dienu svin: Antonija, Anta, Dzirkstīte

Ieskaties mākslinieces Lailas Balodes radītajā «Dabā»!

Laila Balode izstādes atklāšanā
Jana Bahmane
«Man patīk strādāt dabā. Darbnīcā gleznoju reti, jo man ir nepieciešams svaigs gaiss, redzēt, kā mainās apkārtējā vide, laikapstākļi – tas ietekmē arī manu darbu. Bieži piedalos plenēros Latvijā un ārzemēs, bet šajā izstādē lielākoties apkopoti tieši Latvijā, Vidzemē, kur atrodas manas lauku mājas, tapuši darbi. Es negribētu tos saukt par ainavām – tās ir sajūtu gleznas ar dabas elementiem,» atklāj māksliniece Laila Balode, kuras akvareļu izstāde «Dabā» šodien atklāta Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornī.

Izstādē apskatāmos darbus caurvij ziedu un dabas tematika, kas autorei ir tuva, jo dabas košā realitāte, viņasprāt, pārspēj pat visfantastiskākos cilvēka sapņus. Gleznojot akvarelī, māksliniecei ir svarīgi sajust sev apkārt dzīvu un mainīgu dabu, lai savos darbos parādītu tajā esošās gaismas rotaļas, vēju, smaržas, svaigumu un kustību. Visi darbi ir pakārtoti iespaidiem, kas gūti, piemēram, stāvot smiltīs pie upes, atrodoties mežā pie kokiem vai pļavā pie ziediem. «Būtiskākā akvareļglezniecības sastāvdaļa ir ūdens – tas rada savus ceļus un tecējumus vēja, saules, miglas vai lietus ietekmē. Gleznojot ir jāspēj izsekot šiem ceļiem un pārvērtībām, lai brīžiem tos savaldītu un vadītu, bet brīžiem atlaistu brīvā plūdumā,» vērtē māksliniece, papildinot: akvarelis ir tehnika, ko nevar ne uz brīdi atstāt novārtā – lai nezaudētu meistarību, tajā jāstrādā teju katru dienu.

Māksliniece norāda, ka ilgus gadus strādājusi grafikā, bet sapratusi, ka tieši akvareļglezniecība ir tehnika, kurā viņa vēlas ieguldīties. Bez dabas gleznojumiem viņas kolekcijā ir arī abstrakti un figurāli akvareļi, portreti.

L.Balode dzimusi filmu mākslinieka Gunāra Baloža un televīzijas režisores Gunas Balodes ģimenē. 1977. gadā māksliniece absolvējusi Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolu Rīgā, 1984. gadā – Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu, mācoties pie Gunāra Kroļļa, bet 2003. gadā ieguvusi humanitāro zinātņu maģistra grādu mākslā. Kopš 1982. gada L.Balodei bijušas 25 personālizstādes un vairākās grupu izstādes Latvijā un ārzemēs. Gleznotājas darbi ir apskatāmi privātkolekcijās vairāk nekā desmit valstīs. Tāpat kopš 1986. gada L.Balode aktīvi darbojas Mākslinieku savienībā. «Esmu dzimusi mākslinieku ģimenē, tādēļ mākslas vidē esmu jau kopš bērnības. Atceros, kad gāju ceturtajā klasē, vecāki man jautāja, vai es vēlos apgūt valodas, kas man arī labi padevās, vai zīmēt. Es izvēlējos zīmēšanu,» atklāj māksliniece. Papildus gleznošanai L.Balode vada arī divas mākslas studijas Ikšķilē un Cēsīs, palīdzot pieaugušajiem apgūt akvareļglezniecību.

Jāpiebilst, ka šī ir L.Balode pirmā personālizstāde Jelgavā – tā Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornī apskatāma līdz 3. septembrim.

Foto: Raitis Supe/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Komentāri

Lietotāja Silvija Brigita Meškone attēls

Skaisti! Meistarīgi! Viegli! Silvija

Pievienot komentāru