Meklēšanas forma

Apmācies 6 °C Mērens vējš, 7.3 m/s no R-DR
Sestdiena, 2019. gada 7. DecembrisVārda dienu svin: Antonija, Anta, Dzirkstīte

Baltu vienības dienas ieskaņā – lietuviešu grafika

Jana Bahmane
Sagaidot Baltu vienības dienu, ko Latvijā un Lietuvā atzīmē 22. septembrī, Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornī atklāta lietuviešu grafiķes Viktorijas Daņiļauskaites izstāde «Bez pagātnes nav nākotnes» – šī jelgavniekiem ir lieliska iespēja iepazīties ar linogriezuma tehniku.

«Ieskatoties Jelgavas vēsturē, varam redzēt, ka lietuvieši mūsu pilsētai vienmēr bijuši nozīmīgi. Piemēram, kādreizējais Jelgavas Katoļu katedrāles prāvests Kazimirs Jasens, kurš organizēja katedrāles celtniecību. Tāpat ilgu laiku Jelgavā dzīvoja Petrs Kalpakas, kurš mācījās pie Jelgavas mākslinieka Johana Valtera. Pērn, sagaidot Baltu vienības dienu, Svētās Trīsvienības baznīcas tornī atklājām lietuviešu mākslinieces Jūlijas Daņiļauskienes papīra griezumu izstādi, bet šobrīd tornī apskatāmi viņas meitas Viktorijas darbi,» stāsta Jelgavas Mākslinieku biedrības vadītājs Māris Brancis. Viņš atklāj, ka abu mākslinieču dzimta ir cieši saistīta ar Jelgavu – V.Daņiļauskaites vecvectētiņš senas lietuviešu bajāru dzimtas pēctecis Lietuvas aizsargu dibinātājs un rakstnieks Vlads Pūtvis-Putvinskis mācījās Jelgavas reālskolā, absolvējot to 1893. gadā.

Mākaliniece V.Daņiļauskaite dzimusi Sibīrijā, Jakutijā, bet, atgriežoties ģimenē studējusi Lietuvas Mākslas institūtā. Grafiķe galvenokārt strādā linogriezumā – viņa daudz nodarbojas ar grāmatu ilustrāciju, darina grāmatzīmes, labprāt veido darbus ar dažādiem objektiem, piemēram, ar akmeņiem un koku saknēm. Savos darbos V.Daņiļauskaite apliecina mīlestību pret dabu, kā arī tajos atklājas viņas dziļā interese par arheoloģiju, ornamentiku, to simboliku. «Izstādē apskatāmie darbi nav jauni – tie radīti aptuveni divdesmit gadu gaitā,» papildina lietuviešu grafiķe. Viņa stāsta, ka mūsu pilsētā viņas izstāde nokļuvusi, pateicoties tam, ka Jelgava ir Šauļu sadraudzības pilsēta. «Manuprāt, Svētās Trīsvienības baznīcas tornis ir lieliski piemērots nelielām izstādēm – šī ir patiesi iespaidīga vieta,» vērtē V.Daņiļauskaite.

Jāpiebilst, ka linogriezuma tehnikā veidoti darbi tornī apskatāmi pirmoreiz. Šajā tehnikā zīmējums ar speciāliem nažiem tiek izgriezts linoleja loksnē – kad zīmējums izgrebts, uz tā klāj krāsu, kas ar nospiedumu tiek pārnesta uz papīra vai auduma.

Grafikas izstādi «Bez pagātnes nav nākotnes» V.Daņiļauskaite veidojusi kā dāvanu Lietuvi simtgadē – ekspozīcija jau paspējusi apceļot Lietuvu un Norvēģiju, bet Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa izstāžu zālē apskatāma līdz 31. oktobrim.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Viedokļi

Pievienot komentāru