Meklēšanas forma

Skaidrs laiks 4 °C Lēns vējš, 3.6 m/s no Z-ZR
Otrdiena, 2019. gada 10. DecembrisVārda dienu svin: Guna, Judīte

Sumināti smilšu skulptūru festivāla uzvarētāji; skatītāji Pasta salā gaidīti sestdien un svētdien

Ritma Gaidamoviča
Smilšu skulptūras Pasta salā ir gatavas – 15 tēlnieki smiltīs interpretējuši savu domu lidojumu par šī gada festivāla tēmu «Antīkā pasaule». Žūrija savu izvēli ir izdarījusi, un šodien pie Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa apbalvoti 13. starptautiskā smilšu skulptūru festivāla «Summer signs» uzvarētāji. Skatītāji mākslinieku veikumu klātienē Pasta salas smilšu parkā varēs novērtēt jau rīt, 8. jūnijā, no pulksten 10 līdz 24 un svētdien, 9. jūnijā, no pulksten 10 līdz 23.

Pirmo vietu ar skulptūru «Ceļojums senatnē» šogad saņēma Irina Alimurzajeva no Krievijas, otrajā vietā – ASV mākslinieks Kevins Krofords ar darbu «Bābeles tornis», savukārt trešās vietas ieguvējs ir Mongolijas mākslinieks Munhans Erdene Cagāns ar skulptūru «Mongolijas cītara». Mākslinieki reizē ar festivāla naudas balvām saņēma Jelgavas keramiķa Aleksandra Djačenko veidotās keramikas skulptūras, kas veidotas, pieturoties šī gada festivāla tēmas «Antīkā pasaule».   

Šogad smilšu skulptūru festivāls pulcēja gan profesionālus tēlniekus ar lielu pieredzi darbā ar smiltīm, gan tēlniekus, kuri tieši Jelgavā pirmo reizi iepazinuši šo trauslo materiālu. Pirmās vietas ieguvējai I.Alimurzajevai Jelgavas smilšu skulptūru festivālā šī jau ir otrā uzvara – viņa 1. vietu ieguva arī pirmajā festivālā pirms 13 gadiem. «Paldies par tik augsto novērtējumu, es priecājos! Jāatzīst gan, ka uzvara nenāca viegli. Biju sev uzstādījusi augstu latiņu. Parasti mākslinieki skulptūras cenšas veidot piramīdas formā uz augšu, ne plašumā uz sāniem, taču es nolēmu riskēt un tas attaisnojās,» stāsta I.Alimurzajeva, kura savā skulptūrā centusies parādīt kontrastu starp senatni un šodienu. Pagātni skulptūrā simbolizē kādas senas skulptūras saplaisājusi galva, bet tagadni – cilvēka figūra uz tās, vēstot par to, ka māksla dzīvo mūžīgi, bet cilvēks šajā pasaulē ienāk uz laiku.

Pirmā viesošanās Jelgavā ar sudraba godalgu vainagojusies ASV māksliniekam K.Krofordam, kurš skatītājiem piedāvā skulptūru «Bābeles tornis» – stilizētu Bābeles torni, simboliski attēlojot to senatnē un šodien. «Pēc profesijas esmu arhitekts un jau 39 gadus veidoju smilšu skulptūras dažādās pasaules vietās, bet Jelgavas festivālā šī bija pirmā reize. Es kā arhitekts savā skulptūrā vēlējos attēlot kaut ko, kas saistīts ar celtnēm. Babilonas gaisa dārzi, piramīdas… tas viss šķita pārāk vienkārši. Prātā nāca doma par Bābeles torni, mēģinot izprast, ko gan mūsdienās tas varētu nozīmēt, līdz nonācu pie secinājuma – tie ir sociālie mediji, kuros viegli apmaldīties,» saka mākslinieks, priecājoties par saņemot novērtējumu, un cerot, ka arī smilšu skulptūru parka apmeklētājiem patiks. «Jelgavas smilšu skulptūru festivāls mani paņēma ar savu norises vietu – uz salas starp divām upēm. Piedalos dažādos pasaules festivālos, bet šis mani pārsteidza, turklāt ļoti uzteicama ir organizācija, kas ir augstā līmenī,» tā K.Krafords.

«Esmu šokēts, jo, skatoties uz konkurentu, kuriem ir krietni lielāka pieredze smilšu mākslā, darbiem, uz medaļu necerēju. Jāatzīst, pēdējās trīs dienas man personīgi bija ļoti grūtas – karsts, spoža saule, taču ļoti centos,» atzīst 3. vietas ieguvējs M.E.Cagāns no Mongolijas, kurš smilšu tēlniecībā sevi sauc par jauniņo, jo ar smiltīm strādā tikai ceturto gadu. Jāpiebilst, ka Mongolija Jelgavas festivālā pārstāvēta pirmo reizi. «Es gribu šeit atgriezties! Sapratu, ka jūsu pilsēta ir lieliska relaksācijai – šeit ir klusi, mierīgi, visapkārt tīrs un sakopts. Jūs esat sapulcinājuši ļoti talantīgus skulptorus, no kuriem daudz var mācīties, un es to izmantoju,» tā M.E.Cagāns.

Mākslinieku veikumu šopēcpusdien vērtēja žūrijas komisija, kurā ietilpa Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš, LLU Ainavu arhitektūras un plānošanas katedras profesore Aija Ziemeļniece, Latvijas mākslas akadēmijas profesors, tēlnieks Aigars Bikše, Starptautiskās Sniega un Ledus skulptūru asociācijas prezidents Juhani Lillbergs, Latvijas mākslinieku savienības (LMS) prezidents, tēlnieks Igors Dobičins un Jelgavas pašvaldības iestādes «Kultūra» vadītājs Mintauts Buškevics.

«Līdz šim festivāla izaugsmei sekoju līdzi kā skatītājs, bet vērtēšanā piedalījos pirmo reizi. Priecājos, ka Jelgava ir vienīgā pilsēta Latvijā, kas stabili turas pie vērtībām un regulāri rīkot smilšu un ledus festivālu, lai gan iestrādes bijušas arī citās pilsētās. Augstu novērtēju arī to, ka skulptūru veidošanai tiek piesaistīti pasaulē atzīti mākslinieki. Nav viegli uzņemt tik daudz tēlnieku no dažādām valstīm, motivēt viņus strādāt. Tas ir ārkārtīgi smags darbs, bet jūs to spējat. Ceru, ka to novērtē arī jelgavnieki un pilsētas viesi,» atzīst žūrijas loceklis I.Dobičins, norādot, ka smiltis ir ļoti gaisīgs materiāls un jaunradīt darbu, kas turēsies dažas nedēļas vai mēnešus, šajā materiālā ir ļoti sarežģīti. «Tas prasa no mākslinieka ļoti lielu koncentrēšanos un atdevi. Šeit ir strādājuši profesionāļi,» tā LMS prezidents.

Jāatgādina, ka šogad smilšu mākslas darbus, atainojot tajos dažādu kultūru senos simbolus, veidoja tēlnieki no Somijas, Ukrainas, Krievijas, ASV, Mongolijas, Kazahstānas, Lietuvas un Latvijas. Jāpiebilst, ka Kazahstāna un Mongolija Jelgavas smilšu skulptūru festivālā ir pārstāvēta pirmo reizi.

Skatītāji mākslinieku veikumu klātienē Pasta salas smilšu parkā varēs novērtēt jau rīt, 8. jūnijā, no pulksten 10 līdz 24 un svētdien, 9. jūnijā, no pulksten 10 līdz 23.

Festivāla norises dienās biļešu cena pieaugušajiem būs 7 eiro; skolēniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem – 4 eiro, bet ģimenes biļeti varēs iegādāties par 15 eiro. Uzrādot Jelgavas iedzīvotāja karti, biļete maksās 4 eiro, bet ar Jelgavas skolēna apliecību – 3 eiro. Bērniem līdz 7 gadu vecumam ieeja festivālā – bez maksas. Biļetes var iegādāties «Biļešu paradīzes» kasēs un internetā, bet festivāla norises dienā – arī Pasta salā. Jāpiebilst, ka festivāla apmeklētāju ērtībai biļetes varēs uzrādīt arī elektroniski, kā arī, pametot festivāla norises teritoriju, saņemt zīmodziņu, kas sniegs iespēju Pasta salā konkrētajā dienā atgriezties arī vēlāk.

Festivāla laikā pilsētā jārēķinās ar satiksmes ierobežojumiem.

Uz tikšanos smilšu skulptūru festivālā Jelgavā!

FESTIVĀLA PROGRAMMA

Festivāla uzvarētāji:

1.vieta – Irinai Alimurzajevai par darbu «Ceļojums senatnē» (Krievija)

2.vieta – Kevinam Krofordam par darbu «Bābeles tornis» (ASV)

3.vieta – Munham Erdenem Cagānam par darbu «Mongolijas cītara» (Mongolija)

Žūrijas simpātijas balvas pasniegtas:

Andrejam Kokorinam par darbu «Vēlmju apmāti» (Krievija)

Andrejam Košeļovam par darbu «Pirmā saprāta pēdas» (Krievija)

Oleksijam Podam par darbu «Laika vērtības» (Ukraina)

Apdrošināšanas sabiedrības «Compensa» simpātijas balva pasniegta:

Ivanam Fedivam par skulptūru «Kleopatra» (Krievija)

Apdrošināšanas sabiedrības «Compensa» veicināšanas balva:

Agnesei Rudzītei-Kirillovai par darbu «Ēģiptes hierarhija» (Latvija)

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti