Meklēšanas forma

Skaidras debesis 2 °C Lēns vējš, 4.6 m/s no D-DR
Pirmdiena, 2019. gada 18. FebruārisVārda dienu svin: Kora, Kintija

Tautastērpu stāsti apkopoti grāmatā

Ritma Gaidamoviča
Arvien biežāk cilvēki, svinot Jāņus, izvēlas tērpties tautastērpā. Latvijas Nacionālajā bibliotēkā šonedēļ notika grāmatas «Mans tautastērps» atvēršanas svētki, kurā apkopti 120 mūsdienu latvju sievu, vīru un ģimeņu stāsti par viņu īpašajiem tērpiem. Grāmatā iekļauti arī 15 jelgavnieču stāsti.

Grāmata ir kā papildinājums jelgavnieces Ilzes Strēles un viņas kolēģu Gintas Zaumanes un Daces Sadakas veidotajai izstādei «Mans tautastērps», kurā I.Strēle fotogrāfijās ir iemūžinājusi latviešus savos tautastērpos. Fotogrāfijas papildina stāsti. Tie ir stāsti, kurus atklāj paši tautastērpu īpašnieki – par savām sajūtām, par savu dzimtu, par satiktajiem meistariem, par sev svarīgo. Stāsti papildināti ar dzejas rindām un miniatūriem izšuvumiem, kuri akcentē īpašo projekta simbolu – ziedu vainadziņu.

Šis brīvprātīgā darba projekts aizsākās 2015. gada rudenī ar mērķi izveidot gada kalendāru ar 12 tautastērpu stāstiem un fotogrāfijām, taču šobrīd stāstu ir jau desmit reižu vairāk. Projekta moto – paša radīts vai mantots, bet mans tautastērps. «Sākotnēji bija plānots projektā iesaistīt tikai latviešu sievietes, taču pēc 25. stāsta pievienojās arī vīri, bērni un ģimenes savos tautastērpos. Tā kopā grāmatā ir apkopti 120 stāsti,» atklāj biedrības «Mans tautastērps» valdes locekle G.Zaumane. I.Strēle stāsta, ka grāmatā iekļuvušas arī 15 jelgavnieces, izstāstot savu īpašo stāstu par tautastērpu, kā arī vairākas bijušās jelgavnieces un meitenes, kuras šobrīd studē Jelgavā, taču nākušas no dažādām vietām Latvijā. «Ņemot vērā to, ka mūsu Ilze nāk no Zemgales, tieši šis novads ir grāmatā visplašāk pārstāvēts,» piebilst G.Zaumane.

Grāmatai ir 288 lappuses, un katrs atvērums veltīts vienam stāstam. «Grāmata īpaša ar to, ka 121. atvērums ir atstāts tukšs un tajā katrs tās īpašnieks var ielīmēt savu fotogrāfiju tautastērpā un pievienot savas pārdomas. Tādējādi īpašnieks kļūs par mūsu stāsta sastāvdaļu un, iespējams, pēc gadiem šo grāmatu kopā ar tautastērpu jau varēs nodot mantojumā,» piebilst G.Zaumane.

Grāmata izdota 1000 eksemplāros un šobrīd pieejama, sazinoties ar biedrību «Mans tautastērps» sociālajā tīklā facebook.com vai rakstot pa e-pastu manstautasterps@gmail.com. «Esam domājušas, ka grāmatu pārdošanā varētu nonākt arī kādā amatnieku veikalā vai studijā, taču tas vēl ir plānošanas procesā. Šobrīd gan nav plānots, ka grāmata būs nopērkama grāmatnīcās,» saka biedrības valdes locekle.  

Jāpiebilst, ka pērn uz valsts svētkiem izstāde «Mans tautastērps» bija apskatāma Jelgavas kultūras namā. Apmeklētājiem bija iespēja redzēt 48 tautastērpus un to nēsātājas, tostarp 11 jelgavnieces. Izstāde ir viesojusies 13 dažādās Latvijas vietās, bet šobrīd plašākā mērogā – 64 stāsti – līdz pat 31. jūlijam aplūkojama Rīgā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. 

Foto: «Jelgavas Vēstnesis»

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti