Meklēšanas forma

Apmācies 6 °C Mērens vējš, 5.5 m/s no A-DA
Ceturdiena, 2019. gada 21. NovembrisVārda dienu svin: Zeltīte, Andis

Plenērā Hamburgā rada sajūtu mākslu

Jana Bahmane
«Plenērā apkārtējā vide ir neredzēta, sveša – tur darbus radām pēc izjūtām. Attēlu jau var nozīmēt arī no internetā atrastas bildes, bet tajā nebūs to sajūtu, kādas mākslinieks izjūt, atrodoties konkrētajā vietā. Šogad, salīdzinot ar citām reizēm, audzēkņiem, strādājot plenērā, izdevušies patiesi izcili darbi,» vērtē mākslinieks Raitis Junkers, kurš jūlija nogalē kopā ar savas mākslas studijas «Mansards» audzēkņiem aizvadījis jau septīto plenēru Hamburgā, Vācijā.

«Katru gadu organizējam plenēru Jelgavā, Kuldīgā un Vācijā, un viens no ārvalstu plenēru mērķiem ir iepazīstināt bērnus ar citu kultūru, muzejiem, mākslas galerijām, arhitektūru, parādīt, kā mākslas apmācība notiek citviet un ko citās kultūrās uzskata par vērtībām,» plenēru nozīmi darbā ar audzēkņiem skaidro R.Junkers. Šogad uz Hamburgu kopā ar studijas «Mansards» vadītājiem R.Junkeru un Kristīnu Landau-Junkeri devās septiņi audzēkņi 10–17 gadu vecumā. Plenēra pirmajā un pēdējā dienā jelgavnieki viesojās Berlīnē, bet pārējās dienas strādāja Hamburgā, izzinot pilsētas kultūras vietas un vidi. «Ar lidmašīnu aizlidojām uz Berlīni, bet tālāk devāmies ar autobusu – tā ir iespēja ieraudzīt un iepazīt apkārtējo vidi. Plenēra laikā apmeklējām muzeju salu Berlīnē, pabijām pie Berlīnes katedrāles, redzējām Hamburgas rātslaukumu, botānisko dārzu, lietišķās mākslas muzeju un citus apskates objektus, pie kuriem arī strādājām,» norāda «Mansarda» vadītājs. Viņš stāsta, ka karstais laiks radīja papildu slodzi – dienā vidēji gaisa temperatūra bija 34 līdz 37 grādi virs nulles atzīmes, un, iepazīstot pilsētu, plenēra dalībnieki katru dienu esot mērojuši ap desmit kilometriem.

«Plenēra pēdējā dienā Berlīnē parkā sarīkojām audzēkņu darbu izstādi, godinot labāko darbu autorus. Katrs plenēra dalībnieks iepazīstināja ar saviem darbiem, pastāstot, ko iemūžinājis. Tā ir lieliska pieredze – iespēja iemācīties prezentēt sevi,» vērtē R.Junkers. Tāpat viņš uzskata, ka ir būtiski vest bērnu uz muzejiem, mākslas galerijām, jo tikai tā var radīt interesei par šīm vietām. «Mums ir arī tradīcija – apmeklējot kādu muzeju, katrs audzēknis atrod darbu, kas viņu uzrunā, un uzskicē to,» tā R.Junkers.

Tradicionālas plenēru norises vietas «Mansardam» izveidojušās tādēļ, ka R.Junkers labprāt audzēkņus ved uz pilsētām, kuras pārzina, kurās pats vairākkārt ir bijis un izzinājis. «Piemēram, Kuldīgā savulaik pats esmu daudz strādājis – tā ir skaista vieta. Mēs gleznojam pie Ventas rumbas, un šī vieta jau laicīgi jāaizrunā nākamā gada plenēram. Bet Kristīna darbojusies Vācijā – viņai ir labas valodas zināšanas,» norāda mākslinieks. Viņš vērtē, ka šogad audzēkņu panākumi plenērā ir ļoti labi – dažkārt, braucot uz plenēru ar māksliniekiem, neizdodas tik produktīvs darbs. Bērni bija ieinteresēti, visur centās būt laikā.

Jāpiebilst, ka augusta nogalē, 29. un 30. augustā, notiks jauno audzēkņu uzņemšana mākslas studijā «Mansards» Jāņa ielā 1a. Bērni un jaunieši 7–18 gadu vecumā un pieaugušie uz studiju šajās dienās aicināti nākt no pulksten 18 līdz 20.

Foto: no studijas «Mansards» arhīva

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti