Meklēšanas forma

Apmācies 13 °C Lēns vējš, 4.9 m/s no D-DR
Ceturdiena, 2019. gada 17. OktobrisVārda dienu svin: Gaits, Karīna, Gaitis

«Jelgavas dzejnieks 2019» – Zane Kozlova

Ritma Gaidamoviča
Atzīmējot Dzejas dienas, Jelgavas pilsētas bibliotēkā šovakar aizvadītas dzejas sacensības jeb dzejas slams, lai noskaidrotu titula «Jelgavas dzejnieks 2019» ieguvēju. Par galveno balvu šogad sacentās septiņas jaunietes, bet sīvā cīņā, saņemot no skatītājiem finālā augstāku atzīmi nekā sekotāja, uzvaras laurus plūca jelgavniece Zane Kozlova.

«Uzvara man ir pārsteigums, jo punktus līdzi neskaitīju un biju pārliecināta, ka vinnēs konkurente, kura no žūrijas finālā saņēma arī 10 balles. Esmu pateicīga draugam, kurš mani iedrošināja piedalīties. Tā bija ļoti vērtīga pieredze,» pēc uzvaras atzina Zane, kura ikdienā strādā poligrāfijas uzņēmumā, bet jau vairāk nekā desmit gadus viņas sirdslieta ir dzejas rakstīšana. «Man ļoti patīk rakstīt dzeju, un nav nozīmes vietai, kur tā top un laikam. Ja ir iedvesma, es rakstu. Tā piemēram, pats pirmais dzejolis, ko lasīju slamā, tapa tikai vakar birojā, bet otrais – vilcienā Rīga-Jelgava kādu laiciņu atpakaļ,» stāsta Zane. Viņa uz dzīvi Jelgavā no Ogres novada pārcēlusies pirms pusotra gada. «Dzimtajā pusē ļoti sen biju piedalījusies dzejas lasīšanas konkursos un pieci mani dzejoļi ir publicēti Ķekavas novada dzejnieku krājumā. Šobrīd esmu pieķērusies arī grāmatas rakstīšanai – tas būs romāns ar humora piesitienu, jo man patīk arī drūmās lietās saskatīt pozitīvo,» atklāj uzvarētāja, norādot, ka viņa sevi radoši izpauž arī zīmēšanā un gleznošanā, ko ļoti labi izdodas savienot ar dzeju. «Lai apvienotu dzeju ar gleznošanu, es veidoju video, kuros fonā skan manis rakstītā dzeja un reizē top glezna. Tos publicēju internetā,» stāsta Zane.

Dzejas slams ir dzejnieku sacensība, kurā ikviens, kurš raksta dzeju var piedalīties un izpildīt savus oriģināldarbus auditorijas priekšā. Jauno dzejnieku sniegumu Jelgavas pilsētas bibliotēkā vērtēja gan profesionāli dzejnieki – Andra Manfelde, Eduards Aivars, Inga Pizāne un Dace Micāne-Zālīte –, gan arī skatītāji, kuru loma šajās sacensībās bija izšķirošā.

Sacensība notika trīs kārtās – pirmajā visas dalībnieces nolasīja savu pirmo dzejoli, par ko saņēma žūrijas un arī skatītāju vērtējumu desmit baļļu skalā. Otrajā kārtā iekļuva tās piecas jaunās dzejnieces, kuras saņēma visvairāk punktu. Uz trešo jeb fināla kārtu atlasījās trīs dalībnieces, kuras otrajā priekšnesumā saņēma visvairāk punktu. Finālā šogad cīnījās Ella Renāte Skeranska (17 gadi), Rūdolfa jeb Maija Baskevica (27 gadi) un Z.Kozlova (27 gadi). Ella Renāte un Zane finālā saņēma vienādu punktu skaitu – 44, bet Zane uzvarēja, jo skatītāji viņas priekšnesumu novērtēja par vienu balli augstāk.

«Šodien redzējām – Aspazijas mums ir, bet Raiņi vēl jāgaida. Katra no dalībniecēm nāca ar savu zināmu sagatavotību, prasmi, savu jūtu noformulējumu dzejolī, bet kopējais iespaids ir labs. Slams ir brīnišķīga vieta, kur jauniešiem atvērt savu radošumu, meklēt un veidot sevi. Pirms pasākuma ar žūrijas kolēģiem spriedām, ka vijolniekiem, dejotājiem ir ļoti daudz konkursu un veidu, kā izpausties, bet dzejniekiem – nav. Tieši tāpēc šis konkurss ir ļoti vērtīgs, jo jaunie var parādīt savu domāšanu un varēšanu. Visbūtiskākais – viņi paši var paskatīties uz sevi, uzklausīt padomus un arī dzirdēt, ko citi raksta. Tas ir ļoti vērtīgi,» atzīst viena no konkursa žūrijas pārstāvēm dzejniece D.Micāne-Zālīte, piebilstot, ka uzvarētājai Zanei ir interesanta izteiksmes forma, jo nebaidās no tradicionālā. «No tā, kas parasti dzejā tiek baudīts – ritms, forma. Godam nopelnīta uzvara, taču jāatzīst, ka arī pārējās divas meitenes bija ļoti spēcīgas un punktu ziņā neatpalika. Tas nozīmē, ka konkurss ir augstā līmenī. Jelgava var lepoties ar jaunajiem dzejniekiem,» atzīst D.Micāne-Zālīte.

«Jelgavas dzejnieks 2019» titula ieguvēja Z.Kozlova balvā saņēma 100 eiro no Jelgavas pilsētas bibliotēkas, bet visām triju pirmo vietu ieguvējām tika dāvinātas veicināšanas balvas – sēžammaisi, ko sarūpējis pasākuma atbalstītājs SIA «Lonas Latvija». Dzejas slamu vadīja Latvijas Nacionālā teātra aktrise Zane Jančevska.

Foto: «Jelgavas Vēstnesis», Haralds Bukšs/Jelgavas pilsētas bibliotēka

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti