Meklēšanas forma

Daļēji apmācies -2 °C Lēns vējš, 4.8 m/s no D-DA
Trešdiena, 2019. gada 11. DecembrisVārda dienu svin: Voldemārs, Valdemārs, Valdis

Atklāj Edvīnam Kalneniekam veltītu grāmatu

www.jelgavasvestnesis.lv
Šogad gleznotājs, scenogrāfs un pedagogs Edvīns Kalnenieks atzīmē 80. jubileju. Godinot mākslinieku un viņa profesionālo darbību, šodien Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā atklāta E.Kalneniekam veltīta grāmata. «Liels paldies cilvēkiem, kuri šo uzņēmās – iedziļinājās, rakstīja, piesaistīja finanšu līdzekļus. Es to novērtēju un ceru, ka arī citiem šī grāmata ies pie sirds,» atklāšanas pasākumā norādīja E.Kalnenieks.

Grāmatas teksta autors Jelgavas Mākslinieku biedrības priekšsēdētājs Māris Brancis stāsta, ka grāmata ir kā albums par E.Kalnenieka daiļradi. «Šī grāmata ir ceļvedis E.Kalnenieka daiļradē – radošā darbība no vidusskolas līdz pat mūsdienām. Edvīns Kalnenieks ir cilvēks darītājs, un tāda ir arī šī grāmata – par viņa darbiem bez gariem ievadvārdiem,» tā viņš, papildinot, ka izdevumā iekļauti vairāk nekā 100 darbi.

Pasākuma gaitā viesi – profesori, mākslas zinātnieki, mākslinieka laikabiedri, kā arī kādreizējie audzēkņi – uzteica E.Kalnenieka augstu profesionālo veikumu tādās jomās kā glezniecība, pedagoģija, kā arī scenogrāfija. «Vēl bez sasniegumiem glezniecībā Edvīns Kalnenieks smalkjūtīgi, gudri un profesionāli 40 gadu garumā ir varējis vadīt būtiskāko katedru Mākslas akadēmijā. Manuprāt, tas par viņu pasaka daudz – gan kā par cilvēku, gan kā par pedagogu. Šobrīd, atzīmējot grāmatas atklāšanu, gribētos uzsvērt – tā ir ļoti būtiska vēstures liecība. Ir pierādījies, ka mākslas darbi aiziet posmā krietni ātrāk nekā publikācijas par tiem, un grāmata ir iespēja kultūrvēstures saglabāšanai,» vērtē mākslas zinātniece Ingrīda Burāne.

Jāpiebilst, ka E.Kalnenieks dzimis Liepājā, bet Jelgavā dzīvo kopš 1965. gada, kad viņš sāka strādāt par Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra dekoratoru. Savukārt izstādēs mākslinieks piedalās kopš 1966. gada – aizvadītas izstādes Jelgavā, Aizupē, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Šauļu pilsētas galerijā (Lietuvā), Pitsburgā (ASV) un citviet. Īpaši zīmīgs E.Kalneniekam bija 2017. gads, kad viņam pasniegta pirmā Ģederta Eliasa balva par lauku tēmas atspoguļojumu Latvijas glezniecībā (darbs «Dārzs vakarā»), Arvīda un Margas Spertālu balva par mūža ieguldījumu scenogrāfijā, kā arī Jelgavas pilsētas augstākais apbalvojums «Goda zīme» par mūža ieguldījumu Jelgavas pilsētas kultūrvides veidošanā.

Būtiski uzsvērt, ka šobrīd un vēl līdz 10. oktobrim Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā būs apskatāma mākslinieka E.Kalnenieka darbu izstāde – līdzās gleznotāja pasteļiem un eļļas gleznojumiem, kas novērtējami gan klātienē, gan digitālā formātā – ekrānā –, eksponēti arī E.Kalnenieka apgleznoti keramikas šķīvji.

Foto: «Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru