Meklēšanas forma

Skaidras debesis 2 °C Lēns vējš, 3.5 m/s no DR
Sestdiena, 2019. gada 16. FebruārisVārda dienu svin: Jūlija, Džuljeta

Ādolfam Alunānam – 170

Jana Bahmane
Godinot latviešu dramaturga, režisora un aktiera Ādolfa Alunāna 170. jubileju, no 11. līdz 14. oktobrim Jelgavā notiks Ā.Alunāna dienu festivāls «No aktiera nāk joki…». Tā gaitā ikviens bez maksas varēs izbaudīt jubilāra lugas amatierteātru izpildījumā, piedalīties režisores Lūcijas Ņefedovas grāmatas «Ar Ādolfa Alunāna vārdu. Ā.Alunāna Jelgavas teātris» atklāšanas svētkos, kā arī apskatīt multimediālo objektu «Alunāns un Jelgava» Ā.Alunāna memoriālajā muzejā.

«Šogad, gatavojoties Dziesmu un deju svētkiem, amatierteātri bija aicināti iestudēt Alunāna lugas, un mēs nolēmām dažas no tām parādīt Jelgavā. Meklējām dažādību, lai festivālā būtu iespēja gūt ieskatu vairākās Alunāna lugās,» par festivālu «No aktiera nāk joki…» stāsta Ā.Alunāna Jelgavas teātra direktors režisors Arvīds Matisons, turpinot: «Manuprāt, nav nepieciešamas pompozas svinības – svarīgākais ir Alunāna jubileju atzīmēt no sirds, ar dziļu pietāti un mīlestību pret šo personību.»

Teātra tēva dzimšanas dienā, 11. oktobrī, Ā.Alunāna memoriālajā muzejā būs iespēja noskatīties Ozolnieku amatierteātra izrādi «Bagātā brūte», ko iestudējusi režisore Dace Vilne. Izrāde paredzēta pulksten 16 un 19, taču, tā kā muzejā ir vien aptuveni 25 skatītāju vietas, interesenti aicināti iepriekš pieteikties pa tālruni 63021180 vai 28297855.

Stundu pirms izrādēm skatītājiem būs iespēja izzināt jauno multimediālo objektu «Alunāns un Jelgava». Teju trīs metrus augstā objekta pamatā ir Jelgavas karte ar vairākiem pilsētas objektiem – Ā.Alunāna dzīves un darba pieturpunktiem. Muzeja vadītājs Miks Vilnis stāsta, ka stilistiski objekts atgādina skatuvi ar kulisēm, uz kuras attēlota Jelgavas karte – tajā atzīmēti vairāk nekā desmit senās Jelgavas objekti. Izvēloties kādu no tiem, objekts izgaismosies un uz ekrāna parādīsies informācija par tā saistību ar Ā.Alunānu. «Vēlamies uzrunāt vairāk jauniešu, ieinteresējot viņus tuvāk iepazīt Alunānu un Jelgavu, kāda tā bija pirms simts gadiem,» tā M.Vilnis. Izzinošais objekts turpmāk atradīsies muzeja pirmā stāva foajē – pie kāpnēm, kas ved uz ēkas 2. stāvu. To varēs apskatīt muzeja darba laikā – no otrdienas līdz svētdienai no pulksten 10 līdz 17 ar pārtraukumu no pulksten 13 līdz 14.

12. oktobrī pulksten 16 Jelgavas kultūras nama 1. stāva galerijā notiks L.Ņefedovas grāmatas «Ar Ādolfa Alunāna vārdu. Ā.Alunāna Jelgavas teātris» atvēršanas svētki. Projekta vadītājs Māris Brancis stāsta, ka grāmatā apkopota teātra vēsture no pirmsākumiem līdz mūsdienām – atmiņu stāsti, dokumenti, fotogrāfijas. Grāmatas teksta autore ir L.Ņefedova, taču ievadu rakstījusi teātra zinātniece Gundega Saulīte. Tāpat grāmatā apkopoti A.Matisona, M.Branča, kādreizējās Ā.Alunāna memoriālā muzeja vadītājas Maijas Matisas un citu autoru teksti. 228 lappušu biezā grāmata izdota 500 eksemplāros. M.Brancis papildina, ka darbu pie šīs grāmatas L.Ņefedova uzsākusi aptuveni pirms diviem gadiem, turklāt zīmīgi, kā tā tiek atklāta ne vien Ā.Alunāna 170. jubilejas, bet arī viņas pašas 85. jubilejas gadā.

Pulksten 18 festivālu uz kultūras nama skatuves atklās iestudējums «Ādolfa Alunāna divas komēdijas «Brīvnieks Olimpā» un «Šneiderienes», pēc Lūcijas Ņefedovas padoma sagatavotas izrādīšanai». Amatierteātru izrādes turpināsies arī 13. un 14. oktobrī – 13. oktobrī pulksten 13 kultūras namā notiks Ā.Alunāna Jelgavas teātra izrāde «Seši mazi bundzinieki» A.Matisona režijā, pulksten 15 Ā.Alunāna memoriālajā muzejā varēs noskatīties Svētes pagasta amatierteātra kompozīciju «Alunānam 170», ko iestudējusi režisore L.Ņefedova, bet pulksten 17 kultūras namā būs iespēja baudīt Jūrmalas teātra iestudētās Ā.Alunāna lugu dziesmu spēles «Jā, tie bij’ zelta laiki mums» Imanta Jaunzema režijā.

Savukārt pulksten 19 ikviens aicināts uz piemiņas brīdi pie Ā.Alunāna pieminekļa Alunāna parkā.

Festivāla noslēdzošajā dienā, 14. oktobrī, kultūras namā pulksten 12 būs iespēja redzēt Vircavas pagasta amatierteātra izrādi «Mūsu pokāls» Sarmītes Sustrupes režijā, pulksten 14 – joku lugu «Pašu audzināts» Vilces pagasta amatierteātra iestudējumā, režisore – Regīna Deksne. Bet pulksten 17 būs Tērvetes amatierteātra «Trīne» izrāde «Skolotāja tupeles» Dzintras Zimaišas režijā.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti