Jelgava piesaistīs pirmsskolas pedagogus ar studiju apmaksu Liepājas Universitātē

1 year ago 1575
ARTICLE AD BOX

Jelgavas pašvaldība piesaistīs pirmskolas pedagogus ar studiju apmaksu Liepājas Universitātē

Vēl salīdzinoši nesen Jelgavas pašvaldības bērnudārzos pietrūkuši aptuveni 40 pirmsskolas skolotāju, norādīja Jelgavas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne. Apzinoties esošās valstī piedāvātās budžeta vietas, kļūst skaidrs, ka nepieciešamais pieprasījums netiks nodrošināts, tāpēc meklēti reāli risinājumi. Saistība ar vakcināciju un pandēmiju ir tikai daļēja, jo problēmas ir bijušas arī iepriekš.

"Pašvaldība nāca klajā ar iniciatīvu – uzrunāt tos, kuri vēlas strādāt bērnudārzos, kuriem ir aicinājums strādāt ar bērniem, pieteikties pirmsskolas skolotāju studiju programmā. Tā ir 1. līmeņa profesionālās augstākās izglītības programma. Ilgums ir divi gadi un pieci mēneši, kuru finansētu pašvaldība," pastāstīja Vectirāne.

Pašvaldība slēgs līgumu par studijām un par strādāšanu pēc studiju beigām, sacīja Vectirāne. Ir jau pieteikušies 28 interesenti, un pirmā tikšanās ar kandidātiem plānota nākamā gada 4. janvārī.

"Arī šobrīd, atverot Liepājas Universitātes mājas lapu, ir 19 budžeta vietas pirmsskolas izglītības programmā, skaidrs, ka šobrīd augstskolās piedāvātās vietas nenosedz iespējas visiem interesentiem to apgūt," atzīmēja Jelgavas domes pārstāve.

No Jelgavas Liepājas Universitātē mācīsies atsevišķa grupa, par ko tad arī tiks slēgts līgums ar augstākās izglītības iestādi, skaidroja Jelgavas domes priekšsēdētāja vietniece. 

Viņa uzsvēra, ka visiem nav pa spēkam maksas studijas – uzdrošināties ņemt kredītu un mācīties: "Ja talkā nāk pašvaldība, tad viņi redz to kā iespējamu – iegūt augstāko izglītību."

Liepājas Universitāte ir izsludinājusi papildu ziemas uzņemšanu 1. līmeņa profesionālo studiju programmā "Pirmskolas skolotājs" neklātienes formā. Liepājas Universitātes studiju prorektore Māra Zeltiņa uzskata, ka par mācībām šajā studiju programmā ir liela interese.

"Par to liecina fakts, ka mums pirmsskolas skolotāju programmā ir gan klātienes, gan neklātienes grupa. Gribētāji interesējās vēl pēc vasaras uzņemšanas, tāpēc izsludinājām vēl papildus tagad janvārī ziemas uzņemšanu. Jelgavas pašvaldība un Izglītības pārvaldes interese liecina par to, ka Latvijā trūkst pirmsskolas izglītības skolotāju," sacīja Zeltiņa.

Studijām Liepājas Universitātē ir pieteikusies skolotāja palīdze Kristīne Kele. Viņai tā būs iespēja iegūt augstāko izglītību. Viņa norādīja: "Tas ir ļoti daudz, jo tad es spētu par skolotāju izmācīties ātrāk nekā tad, ja es to darītu par saviem līdzekļiem. Man pašreiz nav tādu līdzekļu, lai es varētu iet mācīties par skolotāju, tas būtu atlikts uz vēlāku laiku, kad es to spētu atļauties."

Savukārt, Solvita Vecuma-Veco ir sešu bērnu mamma, kura plāno izmantot Jelgavas pašvaldības dotās iespējas. "Ar ģimeni esmu apspriedusies, domāju, ka stāšos Latvijas Universitātes ziemas uzņemšanā, taču ieraudzīju iespēju, ko piedāvā Jelgavas dome un Izglītības pārvalde, izlēmu tur startēt," atzīmēja Vecuma-Veco.

Plānots, ka studiju maksu, kas ir 1190 eiro gadā, segs Jelgavas pašvaldība no nodibinājuma "Izglītības atbalsta fonds" līdzekļiem, taču studentam paralēli studijām būs jāstrādā kādā no pašvaldības bērnudārziem, kā arī pēc studijām obligāti vismaz piecus gadus jāturpina strādāt pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē. 

Nākamgad Jelgavā darbu sāks vēl viens pašvaldības bērnudārzs.

Izglītības vadītāju asociācija: Kovida pandēmija saasina jau esošās problēmas ar pedagogu trūkumu

Latvijas izglītības vadītāju asociācijas viedoklis par pedagogu trūkumu

Jau esošo pedagogu trūkuma problēmu šobrīd papildina jauni izaicinājumi, kas saistīti ar attālināto mācību procesu un kovida pandēmijas dažādiem ierobežojumiem, kā arī vakcinācijas nosacījumiem, uzskata Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Rūdolfs Kalvāns.

Asociācijai ir konkrēti priekšlikumi, ko plāno janvārī kopā ar ''Iespējamo misiju'' un programmu "Mācītspēks" prezentēt Saeimas atbildīgajā komisijā, kā vēl papildus piesaistīt speciālistus no dažādām nozarēm, kuri būtu gatavi strādāt pedagoģijā. Būtiskākais priekšnosacījums pedagogu trūkuma samazināšanai, ir profesijas prestiža palielināšana, spriež Kalvāns.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Read Entire Article