Meklēšanas forma

Neliels lietus 4 °C Mērens vējš, 5.9 m/s no D-DR
Sestdiena, 2019. gada 7. DecembrisVārda dienu svin: Antonija, Anta, Dzirkstīte

Skolēni piedāvā biznesa idejas

Ritma Gaidamoviča
Aplikācija, kas ļauj cilvēkam izveidot CV video formātā, mūzikas instrumentu futlāris ar temperatūras regulēšanas kontroli, aplikācija, kurā apkopots mūzikas skolu un Bērnu un jauniešu mūzikas kluba mūzikas pakalpojumu piedāvājums dažādiem pasākumiem – tās ir dažas no jauniešu piedāvātajām idejām pasākumu cikla «Biznesa nakts» pirmajā pasākumā «Ideju laboratorija», kas notika Jelgavas tehnikumā.

«Ideju laboratorijā» piedalījās 31 jaunietis no Jelgavas 4. vidusskolas, Amatu vidusskolas, Spīdolas Valsts ģimnāzijas, Jelgavas tehnikuma, Tehnoloģiju vidusskolas, Jelgavas Valsts ģimnāzijas un Kalnciema vidusskolas. Viņu uzdevums, strādājot komandās, bija radīt biznesa idejas, atrisinot kādu dzīves problēmu. Dienas beigās jaunieši prezentēja 18 idejas, bet balsojumā tika noskaidrotas desmit, kas tiek virzītas uz nākamo kārtu, lai cīnītos par 300 eiro naudas balvu. Jau nākamnedēļ vairāk nekā 24 stundas jaunieši strādās pie šo ideju tālākās attīstības, sagatavojot konkrētu biznesa plānu un produkta prototipu.

«Viens no galvenajiem mērķiem ir sasniegts – esam iedrošinājuši jauniešus ģenerēt biznesa idejas. Idejas ir – dažas «trakākas», citas piezemētākas, bet priecē tas, ka lielākā daļa no tām ir par digitāliem produktiem. Jaunieši domā par produktiem ar augstu pievienoto vērtību, izmantojot lielāku intelektuālo piepūli,» norāda Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Jelgavas biznesa inkubatora vadītājs Ņikita Kazekevičs.

Jaunieši piedāvā Jelgavā izveidot vietu, kur viņi varētu rīkot filmu vakarus, spēlēt galda spēles, uzstāties, Stacijas parkā izvedot ko līdzīgu tējas namiņam, ražot zeķes ar dažādiem uzrakstiem, izveidot aplikāciju, kas ļautu cilvēkam CV veidot video formātā, piedāvā ražot mūzikas instrumentu futlāri ar temperatūras regulēšanas kontroli, kas ļautu vieglāk transportēt instrumentu neatkarīgi no laikapstākļiem un instruments kalpotu ilgāk, aplikāciju, kurā apkopots mūzikas skolu un Bērnu un jauniešu mūzikas kluba mūzikas pakalpojumu piedāvājums dažādos pasākumos, aplikāciju, ar kuras starpniecību varētu rezervēt vietu, piemēram, kādā no ēdināšanas uzņēmumiem, izstrādāt bezvadu matu žāvēšanas fēnu un citas idejas.  «Manuprāt, dažiem no šiem produktiem ir liels potenciāls,» norāda biznesa inkubatora vadītājs.

8. un 9. martā Jelgavas tehnikumā vairāk nekā 24 stundas skolēni, strādājot komandās, izstrādās šo konkrēto ideju biznesa plānus, veidos produktu prototipus un gatavos prezentācijas. Jāpiebilst, ka pasākuma laikā skolēniem atbalstu sniegs mentori, kuri nākuši no uzņēmējdarbības vides, palīdzot ar padomu, ko un kā darīt labāk.

«Biznesa nakts» ideju atbalsta arī SIA «Jelgavas tipogrāfija» valdes loceklis Juris Sīlis, kurš iesaistījies pasākuma organizēšanā. «Šo pasākumu vērtēju atzinīgi, jo virsmērķis ir attīstīt jauniešos prasmi un vēlmi nodarboties ar uzņēmējdarbību. Taču vēl svarīgi ir tas, ka šis ir mēģinājums izveidot platformu, kurā uzņēmējs sadarbojas ar jauniešiem jau mācību procesā, nevis tikai tad, kad jaunietis ir beidzis skolu un nonācis uzņēmumā. Tas ir ļoti svarīgi,» atzīst J.Sīlis, mudinot jauniešus uzdrošināties, nebaidīties un rīkoties. «Ceru, ka šis ir tikai pirmsākums ciešākai uzņēmēju sadarbībai ar jauniešiem. Un šeit redzētais, dzirdētais, piedzīvotais radīs jauniešos uzņēmējdarbības dzirksti, izpratni un gūtās zināšanas noderēs tālāk dzīvē,» uzsver J.Sīlis.

Jāatzīst, ka uzrunātie jaunieši bija motivēti, un liela daļa nākuši ar konkrētu mērķi – gūt jaunas zināšanas, kas palīdzētu skolēnu mācību uzņēmuma izveidē. Daži tieši šajā pasākumā meklēja biznesa ideju savam mācību uzņēmumam, bet citi jau nolēmuši, ka pēc skolas beigšanas savu dzīvi saistīs ar uzņēmējdarbību. «Mums nākamgad ir jāveido skolēnu mācību uzņēmums. Līdz maijam ir jāiesniedz konkrēts biznesa plāns. Mūsuprāt, šī «Biznesa nakts» ir laba platforma, kas varētu mums palīdzēt ar idejām un noteikti arī gūsim padomus, ko un kā labāk darīt, jo pasākumā piedalīsies arī mentori no uzņēmējdarbības vides,» atzīst Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas audzēkņi Mikus Lācis un Erlands Mercs. Jelgavas tehnikuma topošais programmētājs Santis Stenkevics atzīst, ka viņš līdzīgos pasākumos piedalās bieži, lai krātu zināšanas un pieredzi, jo nolēmis, ka pēc skolas beigšanas negrib strādāt pie kāda cita, bet veidot savu biznesu. Jāteic, ka tieši viņa ideja par kafijas namiņa izveidi Stacijas parkā ir viena no tām, kas cīnīsies par 300 eiro lielo naudas balvu. «Manuprāt, šobrīd Stacijas parks ir tāds tukšs, un tur labi iederētos kafijas namiņš, jauniešu pulcēšanās vieta, ja ņem vērā teritorijas attīstības plānus pie Jelgavas dzelzceļa stacijas, kur plānots pārcelt arī autoostu un tirgu. Tur būs liela cilvēku kustība,» stāsta Santis. Ideju par bezvadu matu žāvējamo fēnu, kas iekļuvusi starp desmit atbalstītajām, piedāvāja Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas 10. klases skolniece Santa Koževņikova. «Dejoju tautiskās dejas, un bieži pēc koncerta matos ir ļoti daudz matu lakas, taču izmazgāt problemātiski, jo jāstiepj līdzi matu fēns, jāmeklē elektrības pieslēgums. Būtu labi, ja būtu bezvadu matu fēns,» stāsta Santa, piebilstot, ka uz šo pasākumu nākusi, lai paplašinātu savu redzesloku, un atrastu domubiedrus, kas varētu pateikt vai vispār tehniski šāda ideja ir īstenojama.

Pēc nedēļas, 8. un 9. martā, notiks pasākumu cikla otrais pasākums – «Biznesa nakts», kas sāksies 8. martā pulksten 15 ar dažādu uzņēmēju iedvesmas lekcijām un padomiem, bet tad sekos praktiskais darbs komandās. 9. martā no rīta skolēniem būs jāprezentē žūrijai gatavie produkti. Pēc pirmās prezentācijas žūrija sniegs savu vērtējumu un norādīs uz veicamajiem uzlabojumiem, kas komandām būs jāizdara divu stundu laikā, un tad atkal savs produkts jāprezentē. «Mēs ceram, ka kāda no šīm idejām tiks realizēta kā skolēnu mācību uzņēmuma produkts. Vēl labāk, ja radīsies starpskolu skolēnu mācību uzņēmums, kurā apvienojušies dažādu pilsētas skolu jaunieši,» norāda Ņ.Kazakevičs.

Pasākuma «Biznesa nakts» jaunumiem līdzi var sekot facebook.com lapā

«Biznesa nakti» Jelgavā organizē Jāņa Bisenieka fonds sadarbībā ar Jelgavas Ražotāju un tirgotāju asociāciju, LIAA Jelgavas Biznesa inkubatoru, Jelgavas Izglītības pārvaldi, Jelgavas tehnikumu un Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāziju.

Foto: Ivars Veiliņš/ «Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti