Meklēšanas forma

Nelielas lietusgāzes 8 °C Lēns vējš, 4.7 m/s no ZR
Piektdiena, 2019. gada 20. SeptembrisVārda dienu svin: Guntra, Ginters, Marianna

Izstrādāta jauniešu «netiķete» – vadlīnijas uzvedībai tiešsaistē

www.jelgavasvestnesis.lv
«Samsung skola nākotnei» sadarbībā ar Rīgas Skolēnu domi un jauniešiem visā valstī radījusi Latvijā pirmo jauniešu netiķeti jeb uzvedības vadlīnijas tiešsaistē. Tajā iekļauti būtiskākie punkti par digitālo uzvedību, e-saziņu, drošību un privātumu, kā arī autortiesību ievērošanu, informē «Samsung skola nākotnei» iniciatīvas vadītāja Baltijā Egle Tamelīte.

83 procenti Latvijas jauniešu uzskata, ka internetā ievēro ētikas pamatprincipu «nedari otram to, ko negribi, lai kāds dara tev», liecina «Samsung Skola nākotnei» aptaujas dati. Vienlaikus jaunieši atzīst, ka izmanto nelicencētu saturu, mēdz lietot tiešsaistē izdomātu identitāti, neiejaucas vai pat saasina situāciju, redzot naidīgu vai vardarbīgu saturu. «Lai nepazustu globālajā tīmeklī, mūsdienu informatīvajā okeānā, ir jāprot «peldēt». Īpaši svarīga ir drošība un atbildība. Proti, jāizaug līdz apziņai, ka anonimitāte, citu radītu resursu pārkopēšana, sensitīvu datu izpaušana, ir pārkāpumi, kas tikai šķietami netiek sodīti vai izmantoti pret to lietotāju. Autortiesību problēma ir akūta arī ārpus interneta, piemēram, zinātniskajos darbos. Jo atbildīgāk izturamies pret citu radītu materiālu, jo vairāk varam sagaidīt līdzīgu attieksmi arī pret sevi,» uzsver LR Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.

«Mēs patlaban piedzīvojam nebijušu situāciju – mūsdienās katra indivīda spēja ietekmēt pasauli ir milzīga. Viens sociālo tīklu ieraksts var sasniegt miljonus. Mūsu pašu rokās ir veidot tiešsaistes vidi tādu, kurā būtu patīkami atrasties gan pašiem, gan citiem,» uzsver E.Tamelīte. Savukārt Rīgas Skolēnu domes pārstāve Anita Ramka papildina: «Jauniešiem jādomā par savu uzvedību, darbībām un to sekām, tādēļ ir tapusi šī «netiķete». Tajā mēs stāstām, kas būtu jāievēro katram saprātīgam jaunietim. Apkārt ir daudz cilvēku, kuri neapzinās, kā viņu publicētais saturs sociālajos portālos vai saziņas platformās ietekmē apkārtējos. Ir cilvēki, kas neapzinās, cik jābūt uzmanīgiem gan internetā, gan uz ielas. Lai mazinātu dažādu starpgadījumu skaitu, mēs vēlamies veidot apziņu, ka ar savu rīcību varam ietekmēt gan savu, gan līdzcilvēku drošību.»

Projektu konkursā ar savu «netiķetes» redzējumu dalījās vairāk nekā 200 jauniešu, pārstāvot 45 komandas no dažādām Latvijas skolām.

Latvijas jauniešu «netiķetes»:

 • Ko par Tevi stāsta Tavas Instagram fotogrāfijas? Kas atrodams Google? Veido pārdomātu digitālo tēlu!
 • Izcelies pūlī – sasveicinies un atvadies arī tiešsaistē!
 • Arī e-saziņā izmanto literāru valodu, liec garumzīmes un komatus. Tevi sapratīs labāk!
 • Neapber skolotāju ar naksnīgiem SMS. Skolotāji nedzīvo internetā!
 • Atvainošanos, sliktas ziņas un īpašus dzīves paziņojumus atstāj klātienei!
 • Neatstāj savu mīļāko mūziķi uz ielas. Cieni autortiesības!
 • Tevis radītās Instagram memes un GIFi ir tādi paši autordarbi, kā tavs zinātniski pētnieciskais darbs. Aizsargā savu jaunradi!
 • Pirms gada pazudušais kaķis, visticamāk, jau atradies. Izvērtē, pirms pārpublicē! Neizplati novecojušas, maldinošas vai nepatiesas ziņas!
 • Ja nevēlies, lai pseido-draugs klauvē pie Tavām durvīm, nepublicē internetā personīgus datus un adresi.
 • Nozīmīgākajiem sociālo tīklu, e-pastu un finanšu kontiem izvēlies drošas paroles un izmanto vairāku faktoru autentifikāciju.
 • Mazini riskus – uzliec UPDATE un izslēdz, ja nelieto! Lai pasargātu viedierīces pret kiberuzbrukumiem, regulāri atjauno visas lietotnes un operētājsistēmu. Atslēdz WiFi, Bluetooth, Location un atinstalē lietotnes, ja nelieto.
 • No «piedūriena» līdz mobingam ir tikai viens solis. Nedari otram to, ko nevēlies, lai dara Tev!
 • Ja klases WhatsApp čatā kādu pazemo, - nepiedalies, bet novērs! Ja e-vidē redzi pārkāpumus un nereaģē, tu vairo vienaldzību sabiedrībā!
 • Neliec dzīvei filtrus, Tev nav jābūt Insta-ideālam!
 • Dzirdi dzīvi, izņem austiņas! Sērfošana internetā, elektroniskā saziņa un skaļas mūzikas klausīšanās nav pieļaujama, esot uz ielas vai dzelzceļa tuvumā. Neapraudi sevi un citus!
 • No #Instafood bildēm nepaēdīsi, ar izpletni internetā neizlēksi un piedzīvojumu stāstus mazbērniem nesavāksi. Izdzīvo realitāti!

Foto: publicitātes/samsung.com

Viedokļi

Pievienot komentāru