Meklēšanas forma

Daļēji apmācies -2 °C Lēns vējš, 4.8 m/s no D-DA
Trešdiena, 2019. gada 11. DecembrisVārda dienu svin: Voldemārs, Valdemārs, Valdis

«Datoru varu aizspēlēties līdz pat 2 naktī, bet tas ir labāk nekā smēķēt»

Ritma Gaidamoviča
«Gada sākumā mūsu klasē bija elektronisko cigarešu «sērga». Viens skolēns atnesa un vismaz trešdaļai klases gribēja to pamēģināt. Uz karstām pēdām gan tika sasaukta vecāku sapulce, kurā piedalījās arī Jelgavas Pašvaldības policijas pārstāvji. No tā laika ir miers,» savu pieredzi stāsta 7. klases jaunieši, kuri šodien piedalījās Jelgavas pilsētas iestāžu un institūciju rīkotajā pasākumā «Dzīve bez atkarībām!».

Jau piekto gadu, lai veicinātu skolēnu izpratni par veselīgu dzīvesveidu, par iespēju pašapliecināties bez atkarībām, Jelgavas 7. un 8. klašu skolēniem tiek rīkots pasākums «Dzīve bez atkarībām!». Katru reizi mazliet tiek mainīts pasākuma formāts – šoreiz skolēniem mājās bija jāsagatavo īsa prezentācija par vienu vai vairākām atkarībām, mudinot vienaudžus atturēties no tām. Šodien Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā jaunieši savus mājasdarbus prezentēja vienaudžiem. Cits izveidojis video, cits iestudējis etīdi, cits sagatavojis informatīvu plakātu. Jaunieši savās prezentācijās pieskārās dažādām atkarībām – smēķēšanai, narkotikām, alkoholam, datorspēlēm, arī ēšanai un atkarībai no iepirkšanās. Teju katra komanda savā prezentācijā uzsvēra, ka tas ir kaitīgi un šīs lietas aicināja aizstāt ar sportošanu vai prāta spēļu spēlēšanu.  

Uzrunātie pilsētas 7. un 8. klašu jaunieši neslēpj, ka arī viņu kolektīvā ir novērotas atkarības – visizplatītākā esot smēķēšana un datorspēļu atkarība. «Jā, es pārnāku no skolas un darbdienās līdz pulksten 23 spēlēju datorspēles, bet brīvdienās varu aizspēlēties pat līdz pulksten 2. Man vienkārši patīk. Bet tas ir labāk nekā smēķēt,» spriež 7. klases audzēknis, kurš apzinās, ka datorspēles ir viņa atkarība. Viņa klasesbiedrs piebilst, ka šobrīd no 27 klases skolēniem vismaz divi trīs diezgan regulāri smēķē. «Esam mēģinājuši atrunāt, bet neizdodas. Liela nozīme ir draugiem, ar kuriem ikdienā kopā esi. Viņi ir tādās kompānijās, kur visi smēķē, tāpēc grūti atturēties,» piebilst puisis.

Jelgavas 4. vidusskolas 7. klases audzinātāja Ilze Klāva stāsta, ka, lai mudinātu skolēnus aizdomāties par atkarībām, un izvairītos no tām, savus audzināmos gada sākumā aizvedusi uz Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeju Rīgā. «Tur bija ļoti labs gids, kas interesanti stāstīja par smēķēšanu, tās kaitīgumu, parādot, kādas izskatās smēķētāja plaušas. Ziniet, tas bija tik iespaidīgi, ka diviem puišiem pat palika slikta dūša. Manuprāt, muzeja apmeklējums pārdomas raisīja,» stāsta skolotāja.

«7. un 8. klase ir īstais vecums, kad jauniešiem ir atvērti pamēģināšanai. Līdz ar to īstais laiks, lai par to runātu. Man jau šķiet, ka šāds pasākums ir vērtīgs, jo pašiem ir jāmeklē informācija, jāpēta, jādomā, kā saistoši citus jauniešus mudināt atturēties no atkarībām.Tāpat domāju, ka arī citu prezentācijas skolēnos raisa atziņas,» spriež Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas sociālā pedagoģe Elīna Čerkovska.

Jelgavas Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Andris Lakstīgala uzsvēra, ka šis ir īstais vecums, kad svarīgi ir ieslēgt kritisko domāšanu, jo apkārt ir ļoti daudz iespēju kļūt atkarīgam. «Jebkura atkarība – vai tā būtu dzeršana, smēķēšana, azartspēles, tas ir drauds mūsu sabiedrībai. Tāpēc domāsim un sargāsim sevi un savu veselību,» tā A.Lakstīgala.

Pasākumu «Dzīve bez atkarībām!» organizēja Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Jelgavas iecirknis, Jelgavas Pilsētas pašvaldības policija, Jelgavas Izglītības pārvalde, sadarbībā ar Tehnoloģiju vidusskolu, Jelgavas Sociālo lietu pārvaldi un Sabiedrības integrācijas pārvaldi.

Foto: Ivars Veiliņš/ «Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti