Meklēšanas forma

Lietus 4 °C Mērens vējš, 5.6 m/s no D-DR
Sestdiena, 2019. gada 7. DecembrisVārda dienu svin: Antonija, Anta, Dzirkstīte

«Biznesa naktī» 300 eiro iegūst bezvadu fēns, apdrukātas zeķes un rezervēšanas aplikācija

Ritma Gaidamoviča
«Esmu patīkami pārsteigts, ka vidusskolas jaunieši 25 stundās spēj radīt biznesa idejas, kas jau ir praktiski gatavas, lai tās realizētu dzīvē. Pēc redzētā un dzirdētā esmu gatavs iesaistīties līdzīgu pasākumu organizēšanā, lai dotu iespēju jauniešiem sevi attīstīt un apliecināt uzņēmējdarbībā. Ir dzirdēts ne viens vien veiksmes stāsts par latviešu panākumiem pasaulē, kāpēc gan, lai nākamā iedvesmas stāsta galvenie varoņi nebūtu šie jaunieši? Viņiem ir potenciāls,» pēc pasākuma «Biznesa nakts», kurā jaunieši 25 stundu laikā realizēja savas biznesa idejas, radot produktu prototipus, atzīst viens no žūrijas locekļiem SIA «Dinex Latvia» prokūrists Aivis Grotuzis.

Sestdienas vakarā Jelgavas tehnikumā noslēdzās «Biznesa nakts» – 25 stundu maratons, kurā vairāk nekā 30 jaunieši no dažādām pilsētas skolām komandās attīstīja septiņas biznesa idejas. Jaunieši izstrādāja konkrētus biznesa plānus un produktu prototipus. Pēc 25 stundu darba šodien prezentētas septiņas idejas, kuras vērtēja kompetenta žūrija – uzņēmēji. Tieši viņi noteica tās trīs komandas, kuras katra saņēma 300 eiro naudas balvu.

300 eiro par darbu nopelnīja komanda, kas piedāvā mobilo aplikāciju «ManAwa», ar kuras starpniecību var online rezervēt galdiņu, piemēram, kafejnīcā un arī izvēlēties tiešsaistē ēdienus no ēdienkartes. «Aplikācijā var izvēlēties kafejnīcu, redzēt tās galdiņu izvietojumu, rezervēt galdiņu uz konkrētu datumu, laiku un arī pasūtīt ēdienu. Kad atnāksi, viss jau gatavs. Tā ir lieliska iespēja ietaupīt laiku,» ideju prezentēja Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas 10. klases jaunieši – Laura Eva Furmanova, Līva Letīcija Pekarska, Amanda Spalva un Uģis Patriks Pumpurs. Jaunieši atzīst, ka saņemto naudas balvu investēs projekta tālākajā attīstībā, veidojot to kā skolēnu mācību uzņēmuma produktu. «Principā mums ir gatavs produkts un jau šobrīd mūsu idejai ir atsaucies uzņēmums «Chocolate&Pepper», kurš būtu gatavs izmēģināt aplikāciju,» stāsta viena no idejas autorēm Laura Eva. Komanda ir pārliecināta, ka šī ideja ir tiešām dzīvot spējīga. Atzinīgus vārdus jaunieši velta pašam pasākumam, kurā saņēmuši ļoti daudz vērtīgus padomus no mentoriem – uzņēmējiem.

Naudas balvu saņēma arī komanda «Mood Socks» – garastāvokļa zeķes. Proti, jaunieši piedāvā apdrukātas zeķes, uzdrukājot uz tām dažādus interesantus tekstus latviešu valodā. Piemēram, «Kur tu teci gailīti», «Es gribu ēst», «Dipu dapu lācis nāk» un citus. Jaunieši šādu zeķu pāri iecerējuši pārdot par 5 eiro. Komanda jau izveidojusi arī mājaslapu, kurā iespējams iegādāties zeķes ar dažādiem uzrakstiem. Attīstot biznesu tālāk, plānots pircējiem piedāvāt iesniegt arī savas idejas par uzrakstiem uz zeķēm. «Domāju, ka šis produkts varētu būt ejošs, jo Latvijā šāda lieta vēl nav redzēta. Katrā gadījumā draugiem patika šī ideja. Tiesa, neviens zeķu pāris mājaslapā, kura darbojas jau divas nedēļas, nav vēl pārdots,» saka biznesa idejas autore Ļiza Kuzmina no Kalnciema pagasta vidusskolas, kuras komandā darbojās arī 5. vidusskolas audzēkne Jana Dobrjanska, 6. vidusskolas jaunieši – Arina Vorobjova, Viktorija Juhņēviča un Roberts Ščerbaks.

Bet trešo naudas balvu – 300 eiro – saņēma komanda «MR.Ponytail», kas piedāvāja bezvadu ķemmi, kas pilda matu žāvēšanas fēna funkciju. Uzlādē un lieto. Jaunieši 25 stundās bija radījuši arī produkta prototipu, kuru šodien prezentēja žūrijai. «Piemēram, nopeldies Lielupē, bet nevari izžāvēt matus, jo nav pieejams elektrības pieslēgums. Risinājums – bezvadu matu žāvējamā ķemme,» prezentēja jaunieši. Prototips viņiem izmaksājis 18 eiro, bet komanda spriež, ka šādas ķemmes cena varētu būt 40 eiro. «Ja mēs vienas nakts laikā spējam radīt šādu produktu, tad iedomājieties, uz ko esam spējīgi ilgākā laikā,» sevi prezentēja komanda. Šajā komandā darbojās Diāna Samsonova un Santa Koževņikova no Spīdolas Valsts ģimnāzijas un Ralfs Bārs un Ēriks Miķelsons no Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas.

Jāpiebilst, ka šodien vēl tika prezentēta ideja Stacijas parkā izveidot vafeļu namiņu ar konkrētu 3D projektu, kāds tas varētu izskatīties, veidot koprades telpu «Lama», kurā pulcētos radoši jaunieši un realizētu savus talantus, radot dažādus produktus, cita komanda piedāvā aplikāciju, kurā apkopoti dažādi pasākumi jauniešiem, lai viņi saņemtu visu informāciju vienkopus, kā arī jaunieši bija izstrādājuši prototipu kokles futlārim ar klimata kontroli.

«Mums ir fantastiska jaunā paaudze ar citu skatījumu uz dzīvi. Latvija ir vieta, kur radīt unikālus, inovatīvus produktus un šie jaunieši apliecināja, ka viņi ir uz to spējīgi. Mani personīgi uzrunāja šis mobilais matu fēns, bet ļoti patika arī aplikācija, kurā iespējams iepriekš rezervēt vietu online. Citviet pasaulē iepriekšēja rezervācija ir populāra, bet Latvijā tas vēl nav iegājies, taču lēnām šajā virzienā notiek attīstība. Šis ir īstais brīdis šādas aplikācijas ieviešanai,» atzīst žūrijas locekle SIA «Zekants» pārstāve Kristīne Ozoliņa.

Jāpiebilst, ka šis bija pasākumu cikla «Biznesa nakts» otrais pasākums, pirms nedēļas notika «Ideju laboratorija», bet 22. martā pulksten 15 jaunieši aicināti uz noslēdzošo pasākumu «Izaugsme» Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Jelgavas Biznesa inkubatorā, kurā skolēniem būs iespēja uzzināt plašāku informāciju par atbalsta programmām un iespējām jaunajiem uzņēmējiem.  

Būtiski uzsvērt, ka šis pasākums notika, pateicoties Jelgavas uzņēmēju ziedojumiem, un to finansiāli atbalstīja arī Jelgavas pašvaldība.

«Biznesa nakti» Jelgavā organizē Jāņa Bisenieka fonds sadarbībā ar Jelgavas Ražotāju un tirgotāju asociāciju, LIAA Jelgavas Biznesa inkubatoru, Jelgavas Izglītības pārvaldi, Jelgavas tehnikumu, Jelgavas Amatu vidusskolu un Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāziju.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti