Meklēšanas forma

Apmācies 11 °C Lēns vējš, 4.8 m/s no A-DA
Otrdiena, 2019. gada 15. OktobrisVārda dienu svin: Eda, Hedviga, Helvijs

Ar kampaņu «Spēks pateikt nē!» rosina atteikties no alkohola

www.jelgavasvestnesis.lv
Alkohola lietošana ir izplatīts kaitīgs paradums, kas skar ne vien pieaugušos, bet arī pusaudžus. Šī iemesla dēļ Veselības ministrija ar kampaņu «Spēks pateikt nē!» aicina jauniešus atteikties no alkohola lietošanas.

Kampaņas organizatori norāda, ka alkohola patēriņš valstī ir augsts – vidēji viens iedzīvotājs no 15 gadu vecuma gadā patērē 12,6 litrus absolūtā alkohola, kas atbilst gandrīz 140 pudelēm vīna. Pēdējā gada laikā alkoholu lietojuši 77 procenti piecpadsmitgadīgu jauniešu, bet pēdējā mēneša laikā – katrs ceturtais. Jauniešu augstā tolerance pret regulāru iedzeršanu, uzskatot, ka tā neatstāj ietekmi uz veselību, veicina kaitīgu paradumu izveidošanos.

Latvijas jaunieši biežāk nekā viņu vienaudži citās valstīs sēžas pie transportlīdzekļu stūres alkohola reibumā, kā arī alkohola lietošanas rezultātā palielinās traumu risks. Tāpat tiek izdarīti likumpārkāpumi un izceļas konflikti ar apkārtējiem – tās ir biežākās jauniešu minētās alkohola lietošanas sekas.

Ja nācies saskarties ar grūtībām atteikties no alkohola, narkoloģe Maija Jēkabsone iesaka: kad pieņemts lēmums teikt alkoholam «nē», ir svarīgi pie tā turēties. Vieglāk varētu būt, ja jaunietis izvēlēsies pavadīt laiku ar draugiem, kuri nelieto alkoholu, un izvairīsies apmeklēt ballītes, kurās iedzer. Ja rodas sajūta, ka šī vēlme ir spēcīga, palīdzība jāmeklē pie psihologa, ģimenes ārsta vai ārsta narkologa. Narkoloģe norāda, ka bieži vien draugi, ar kuriem kopā jaunietis lietojis alkoholu, mudina iedzert un jautā, kāpēc viņš atsakās. Tam jāsagatavojas jau laikus. Vislabākā atbilde būs: «Nē, paldies!». Var arī atklāti pateikt, kāpēc nav vēlmes iedzert, piemēram, rīt jādodas uz treniņu vai negribas justies slikti. Var ierosināt aiziet kopā paēst vai pasākt kaut ko citu, lai novērstu domas no alkohola.

Ja rodas sajūta, ka ar paša spēkiem ir par maz, iespējams vērsties pēc narkoloģiskās palīdzības.

Kampaņas «Spēks pateikt nē!» vēstneši apmeklēja Latvijas skolas, kur jauniešiem stāstīja par smēķēšanas kaitīgumu un rosināja tā vietā spēku meklēt citās aktivitātēs. Turpinot uzsākto sarunu ar sabiedrību, kampaņas otrajā posmā aktualizēts jautājums par alkohola lietošanas izplatību pusaudžu vidū.

Kampaņa tiek īstenota pasākuma «Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi» gaitā.

Foto: publicitātes

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti