Meklēšanas forma

Skaidras debesis 6 °C Lēns vējš, 4 m/s no DA
Otrdiena, 2019. gada 19. NovembrisVārda dienu svin: Elizabete, Liza, Līze, Betija

LLU atklāj trīs nozīmīgus zinātnes objektus Pārlielupē

www.jelgavasvestnesis.lv
LLU turpina attīstīt zinātnes infrastruktūru Jelgavā un veido koncentrētu biozinātņu un tehnoloģiju zinātnisko centru, lai īstenotu pētījumus nacionālajā un starptautiskajā līmenī biozinātnēs, inženierzinātnēs un sociālajās zinātnēs. Šogad noslēgušies atjaunošanas darbi trīs pētniecībai nozīmīgos objektos, kas atrodas pilsētas Pārlielupes daļā. Šodien, 16. oktobrī, klātesot LLU, valsts pārvaldes, pašvaldību un uzņēmēju pārstāvjiem, atklāts augu aizsardzības zinātniskais institūts «Agrihorts» Paula Lejiņa ielā 2, kā arī Biotehnoloģiju zinātniskās laboratorijas Viedo tehnoloģiju nodaļa un Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļa Rīgas ielā 22.

«Zinātne un inovācijas virza valsts attīstību. Mūsu zinātnieku un uzņēmēju sadarbība jau šobrīd ir ļoti cieša, bet jaunatklātā infrastruktūra tam pavērs vēl plašākas iespējas,» atklāšanā uzsvēra LLU rektore Irina Pilvere.

Zinātnes infrastruktūru LLU paplašina, efektīvi apgūstot īpašumā esošos objektus, kas līdz šim maz izmantoti. To atjaunošana universitātei ļauj papildināt pētījumu loku un zinātnieku iespējas gan sadarbībā ar vietējiem ražotājiem un uzņēmējiem, gan kopīgiem pētījumiem ar starptautiskajiem zinātnes centriem Eiropā.

«Mūsu universitātes zinātniskā darbība ietver visa inovācijas dzīves cikla pētījumus – sākot no fundamentāliem un lietišķiem pētījumiem un līdz to rezultātu ieviešanai ražošanā. Kā tas izskatās, raugoties no patērētāja viedokļa? Piemēram, mēs spējam izpētīt tomāta šūnas ģenētiskā līmenī, izstrādāt tomāta stādam piemērotākās agrotehnoloģijas, paplašināt tomāta kā produkta pielietojumu un sadarbībā ar uzņēmēju padarīt no tomāta bāzes veidoto produktu pieejamu patērētājiem. Tātad nodrošināt zinātniski pamatotu ceļu no šūnas līdz pat veikala plauktam. Līdzīgu pētniecības ciklu īstenojam ar jebkuru bioresursu,» pētniecības specifiku raksturo LLU zinātņu prorektore Irina Arhipova.

Viņa arī skaidro, ka universitātē ir ļoti spēcīgi zinātnieki, taču, lai viņu darbu augstu vērtētu starptautiskā līmenī un veikto pētījumu rezultātiem būtu ietekme, nepieciešamas jaunākās paaudzes iekārtas un laboratoriju aprīkojums, kas iegādāts gan jaun­atklātajos institūtos un laboratorijās, gan esošajās laboratorijās.

Jaunatklātajās LLU Augu aizsardzības zinātniskā institūta telpās Paula Lejiņa ielā 2 darbs uzsākts šogad, un tajā zinātnieki jau veic pētījumus par kultūraugiem kaitīgajiem organismiem. Tāpat tiek izstrādātas un adaptētas ilgtspējīgas kaitīgo organismu ierobežošanas tehnoloģijas, metodes un produkti. Institūta vadītājs Jānis Jaško stāsta, ka šobrīd pētnieki īsteno 19 pētnieciskos projektus, tostarp par robotizētas nezāļu ierobežošanas iekārtas izstrādi, bioloģisko preparātu pārbaudi slimību un kaitēkļu ierobežošanai ābeļdārzos, krūmcidoniju slimību un kaitēkļu monitoringu un atbalsta sistēmas izstrādi kviešu audzētājiem par slimību ierobežošanu. Par šīm un citām augu aizsardzības tēmām tiek sniegtas konsultācijas zemniekiem, kā arī gatavotas zinātniskās publikācijas.

Institūta telpu atjaunošanā ieguldīti 1,4 miljoni eiro, bet zinātniskā inventāra iegādē – 400 000 eiro. Turklāt blakus ēkai izveidota pilotsiltumnīca eksperimentu īstenošanai.

Savukārt LLU Biotehnoloģiju zinātniskās laboratorijas Viedo tehnoloģiju nodaļas un Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļas telpas Rīgas ielā 22 izvietotas vēsturiskajā ratnīcas ēkā Valdekas pils kompleksā un paredzētas visu LLU pārstāvēto zinātņu nozaru pētījumiem. Ēkas atjaunošanā ieguldīti 850 000 eiro. Iepriekš Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļa, kas veicina uzņēmēju un LLU zinātnieku sadarbību, atradās pilī, bet šobrīd nodaļa ieguvusi plašas telpas, kas piemērotas, lai organizētu tikšanās ar uzņēmējiem un zinātniekiem. Ar nodaļas iesaisti tiek attīstīti inovatīvi tehnoloģiskie risinājumi un produkti ar paaugstinātu pievienoto vērtību. Sabiedrībā plašāk zināmi dažādi Jelgavā izstrādātie pārtikas produkti, kas no zinātnieku laboratorijām jau nonākuši ražošanā un tirdzniecības vietās, taču nodaļa meklē iespējas tehnoloģiju pārnesei arī citās nozarēs, informē LLU. Nodaļas vadītāja Sandra Muižniece-Brasava atklāj, ka jaunajās telpās plānoti tīklošanās un jaunrades pasākumi, ideju izstrādes un aprobācijas meistarklases, kā arī ar intelektuālā īpašuma aizsardzību saistīti semināri.

Viedo tehnoloģiju nodaļa ir pilnībā jauna zinātniskā laboratorija, kas šobrīd vēl tiek aprīkota ar jaunās paaudzes pētniecības iekārtām. Tās būs nozīmīgs atbalsts fundamentālajiem pētījumiem lauksaimniecībā, pārtikas zinātnē, veterinārmedicīnā un citās nozarēs, nodrošinot starptautisko konkurētspēju. Laboratorijas aprīkojumu veidos gan plaši zināmi un pielietoti instrumenti, gan aparatūra, kas Latvijā citur nav pieejama un ko varēs izmantot visu LLU fakultāšu un institūtu pētnieki. Kā stāsta nodaļas vadītājs Gunārs Lācis, viens no vērtīgākajiem jaunieguvumiem ir elektronmikroskopa un Ramana spektrometra komplekts, kas nodrošina ķīmisko savienojumu noteikšanu šūnās, dažādos materiālos, izmantojot lāzeru tehnoloģijas. Kopumā Viedo tehnoloģiju nodaļas aprīkojuma iegādē tiks ieguldīti apmēram divi miljoni eiro.

Visu trīs jauno objektu atklāšana ir nozīmīgs solis LLU zinātnisko resursu koncentrācijai Pārlielupē, kur jau atrodas Veterinārmedicīnas fakultāte, veterinārā klīnika, Pārtikas tehnoloģijas fakultāte, Biotehnoloģiju zinātniskās laboratorijas divas nodaļas, Lauksaimniecības fakultātes Augu aizsardzības nodaļa un Augu bioloģijas nodaļa, Dārzkopības un apiloģijas laboratorija un Vides un būvzinātņu fakultātes Ainavu arhitektūras un plānošanas katedra.

LLU zinātniskās infrastruktūras pilnveide norisinās universitātes īstenotajā projektā «LLU un tās pārraudzībā esošo zinātnisko institūciju pētniecības, attīstības infrastruktūras un institucionālās kapacitātes stiprināšana». Tā gaitā ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu līdz 2021. gadam zinātniskajā infrastruktūrā tiks ieguldīti 16,7 miljoni eiro. Projektu LLU īsteno kopā ar sadarbības partneriem – Dārzkopības institūtu un Agroresursu un ekonomikas institūtu.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti