Meklēšanas forma

Skaidras debesis -3 °C Lēns vējš, 4.7 m/s no D
Trešdiena, 2019. gada 11. DecembrisVārda dienu svin: Voldemārs, Valdemārs, Valdis

Kārto pirmo centralizēto eksāmenu

Anastasija Miteniece
Šodien ar eksāmenu angļu valodā 12. klašu audzēkņiem iesācies gala pārbaudījumu cikls vidējās izglītības iegūšanai – Jelgavā šo eksāmenu kārtoja 462 skolēni. Bet ceturtdien izglītības iestādēs tiks aizvadīts arī eksāmens krievu valodā.

Angļu valodas eksāmens skolēniem iesākās ar lasīšanas, klausīšanās, valodas lietojuma daļu, bet turpinājās ar rakstīšanas un mutvārdu daļu. Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas jauniešu vērtējums par eksāmenu ir atšķirīgs – daļai skolēnu tas šķitis vienkārši izpildāms, bet daļai – sarežģīts, jo paredzēja, ka audzēkņu vārdu krājumam un gramatikas zināšanām jābūt gana plašām.

«Ar klasesbiedriem gatavojāmies eksāmenam dažādos veidos – gan pildot iepriekšējo gadu eksāmenu uzdevumus, gan arī trenējoties dažādu citu uzdevumu izpildē. Kopumā ir sajūta, ka eksāmens ir bijis tāds pats kā citus gadus, tomēr atsevišķi uzdevumi bija īsts izaicinājums,» saka 12. klases audzēkne Jolanta Reinfelde. Viņai, tāpat kā daudziem citiem skolēniem, grūtības sagādāja klausīšanās daļa. «Ieraksta temps bija ļoti ātrs, turklāt tajā bija ļoti daudz papildskaņas un trokšņi, kas traucēja saprast būtību,» skaidro divpadsmitklasnieks Artis Punculs. Tāpat kā izaicinājumu skolēni min valodas lietojuma daļu, kur bija jāspēj pielietot virkni sarežģītu vārdu un izteicienu, kā arī lasīšanas daļu, kur bija jāsaprot teksta jēga, lasot specifiskas uzbūves teikumus.

Vēl bez klausīšanās daļas, vairākiem skolēniem satraukumu sagādāja arī eksāmena mutiskā daļa. «Es saprotu angļu valodu un man ir pietiekami plašs vārdu krājums, lai atbildētu uz visiem eksāmena komisijas jautājumiem – tie ir monologi un dialogi par ikdienišķām situācijām –, tomēr lielākā problēma ir stress, kura iespaidā vārdi mēdz aizmirsties,» vērtē Ilona Amanda Pētersone.

Vienlaikus daži skolēni, kuri nākotnes profesiju izvēlējušies saistīt ar valodām, atzīst, ka eksāmena uzdevumi nesagādāja grūtības. Piemēram, 12. klases audzēknis Deivids Jansons, kurš pēc vidusskolas plāno mācīties par tulku, pabeidza uzdevumus pat pirms norādītā laika. «Vēl bez mācību stundām, angļu valodu apgūstu skatoties filmas un video – tas palīdz paplašināt vārdu krājumu. Eksāmenā viss bija viegli izpildāms,» tā jaunietis. Savukārt skolniece Mairita Baltiņa, kura nākotnē vēlas kļūt par angļu valodas skolotāju un valodas prasmes trenē ceļojumos, norāda – lielākais izaicinājums ir īsā laika posmā uztvert lielu teksta apjomu, bet satura ziņā grūtības neradās.

Lai saņemtu atestātu par vidējo izglītību, 12. klašu skolēniem jākārto četri eksāmeni: trīs valsts obligātie centralizētie eksāmeni – latviešu valodā, svešvalodā un matemātikā – un vismaz viens izvēles eksāmens. Pēc valodu eksāmeniem šonedēļ, 12. klašu audzēkņi centralizētos pārbaudījumus turpinās kārtot maijā.

Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti