Meklēšanas forma

Apmācies 6 °C Lēns vējš, 3.8 m/s no DA
Trešdiena, 2019. gada 13. NovembrisVārda dienu svin: Eižens, Jevgeņijs, Jevgeņija

«Jundas» jaunajā mājvietā darbus plāno pabeigt līdz gada nogalei

Ilze Knusle
«Objekts ir nosiltināts, izbūvētas jaunas komunikācijas un jumts, nomainīti logi, uzcelta piebūve, pagalmā gandrīz pabeigti darbi pie automoto amatieru ēkas, izbūvēti lifti, evakuācijas kāpnes nama ārpusē un četras kāpnes iekšpusē, atjaunota arī lielākā daļa fasādes, un šobrīd pilnā sparā rit iekšdarbi. Savukārt tuvākajā laikā paralēli sāksies teritorijas labiekārtošana,» par notiekošo Zemgales prospektā 7, kur atradīsies mūsdienīgs bērnu un jauniešu centrs, saka SIA «Torensberg» darbu vadītāja palīgs Edgars Ramanis, lēšot, ka jau paveikti apmēram 70 procenti no kopējā darbu apjoma. Lai gan saskaņā ar līgumu būvdarbi jāpabeidz līdz 2020. gada jūnijam, būvnieki cer tos paveikt jau šogad.

Rosība manāma teju visos ēkas stūros – tiek atjaunots centrālās ieejas griestu un sienu krāsojums, tiek montētas stikla starpsienas, pie sienām liktas flīzes, krāsoti griesti, tīrīta un atjaunota fasāde, un, tiklīdz noslēgsies šie darbi, sekos nākamie – linoleja ieklāšana visās telpās, izņemot svinību un deju zāli, sienu krāsošana, iekārto griestu montāža un teritorijas labiekārtošana. Palīdzības ielas puse tiks nobruģēta, un atpakaļ tiks uzlikts atjaunotais metāla žogs, savukārt pagalma pusē tiks izveidots strītbola laukums, ierīkota stāvvieta 14 automašīnām, trīs velonovietnes, soliņi un puķu dobes. Pagalma pusē esošais drāšu žogs tiks nomainīts, kā arī uzstādīti metāla automātiskie vārti. Paralēli notiek dažādu vēsturisko elementu – durvju, podiņu krāšņu, svinību zāles karnīzes un citu – restaurācija, kas uzticēta apakšuzņēmumiem. «Šobrīd objektā dienā strādā 40–45 cilvēki, un tas ir pietiekami, lai plānotos darbus pabeigtu līdz gada nogalei,» norāda E.Ramanis.

Tiesa, procesā nācies saskarties arī ar neparedzētām situācijām. Piemēram, bija jāpastiprina jumta sijas bēniņos, jo esošās koka sijas vairākās vietās bija sabojājušās un satrunējušas. Tāpat konstatēts, ka divas betona kāpnes ēkā tomēr ir pārāk stipri nodilušas, lai tās varētu atjaunot, tādēļ tika uzbūvētas citas. Arī svinību zāles pārseguma nesošās sijas bija satrupējušas, tāpēc izbūvētas no jauna. Neiztika arī bez dabas spēku iejaukšanās, proti, kādas telpas loga ailā putns pamanījās ievīt ligzdu, un būvnieki gaidījuši, kamēr tas izperē, lai varētu turpināt darbu.

«Jelgavas Vēstnesis» jau rakstīja, ka ēka Zemgales prospektā 7 kļūs par modernu bērnu un jauniešu centru – uz to pēc atjaunošanas gan no Pasta, gan no Skolas ielas pārcelsies «Junda», un jaunajā vietā bērniem un jauniešiem pieejamo brīvā laika pavadīšanas iespēju klāsts tiks paplašināts. «Tiklīdz būs sakārtota ar būvdarbiem saistītā dokumentācija, sāksim pārcelšanās, iekārtošanās darbus, un plānots, ka jaunajā ēkā varēsim darboties, vēlākais, no nākamā gada septembra,» norāda «Jundas» vadītājas vietnieks Māris Kalniņš.

Jelgavas pašvaldības Attīstības un pilsētplānošanas pārvaldes projektu vadītāja Krista Vula stāsta, ka darbi Zemgales prospektā 7 tiek realizēti trīs kārtās, tostarp īstenojot projektu «Jelgavas pilsētas pašvaldības ēkas Zemgales prospektā 7 energoefektivitātes paaugstināšana» SAM 4.2.2. aktivitātē «Atbilstoši pašvaldības integrētajām attīstības programmām sekmēt energoefektivitātes paaugstināšanu un atjaunojamo energoresursu izmantošanu pašvaldību ēkās». Projekta kopējās izmaksas ir 3 721 995,45 eiro, no kurām Jelgavas pašvaldības finansējums ir 3 238 070,34 eiro, 219 462 eiro ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums, 264 463,11 eiro – valsts budžeta dotācija pašvaldībām.

 

Ēkas pagalma puse kļuvusi ļoti saulaina. «Kad piebūvei, kas celta 1973. gadā, noņēmām poligrānu – cementa un līmes maisījumu –, apakšā bija ķieģeļi. Mēs tos notīrījām un arī pārējo ēkas pagalma fasādi nokrāsojām dzeltenu,» stāsta SIA «Torensberg» darbu vadītāja palīgs Edgars Ramanis.

 

Palīdzības ielas pusē ir stiklota fasāde, kas stilistiski saskan ar jauno piebūvi pagalma pusē. Šāds risinājums izvēlēts, lai noslēptu ēkas ārsienu siltinājumu. Tur ir arī izbūvēts viens no diviem liftiem, kas nodrošinās piekļuvi cilvēkiem ar kustību traucējumiem.

 

Objekts ir interesants ar to, ka tajā jāveic plaša spektra darbi – gan jārestaurē, gan jāsiltina, gan jābūvē no jauna. Pilnīgi no jauna ir uzcelta 13x21 metru liela divstāvu piebūve ar stiklotu sienu uz Sporta ielas pusi un klinšu kāpēju sienu pie pagalma puses sienas. Ēkas 1. stāvā atradīsies lekciju zāle, informācijas tehnoloģiju klase, teātra telpa un mūsdienu deju zāle, bet 2. stāvā – automodelisma trase.

 

 

 

 

Ēka Zemgales prospekta un Palīdzības ielas stūrī celta 1888. gadā pēc arhitekta Aleksandra Johana Frīdriha Baumaņa projekta kā patversme tirgotāju atraitnēm par Jelgavas grāmatizdevēja Gustava Ādolfa Reiera testamentā pilsētai novēlētiem līdzekļiem. Visiem par pārsteigumu, demontējot fasādes apmetumu, uzietas četras dekoratīvas plāksnes. «Uz divām teksts ir redzams un gandrīz salasāms, tāpēc šīs plāksnes atjaunosim, bet diemžēl uz atlikušajām divām neko nevar salasīt,» stāsta SIA «Torensberg» darbu vadītāja palīgs Edgars Ramanis. Nojaušams, ka uz plāksnēm ir iegravēta pateicība ēkas arhitektiem un celtniekiem. «Šīs ir vērtīgas vēsturiskas liecības. Ņemot vērā, ka Gustavs Ādolfs Reiers savulaik Jelgavā bija ievērojama personība un Goda pilsonis, būtu jauki, ja sabiedrībā šo ēku atpazītu kā Reiera namu,» papildina vēsturnieks arheologs Andris Tomašūns, kurš objektā veica arheoloģisko uzraudzību.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pilnā sparā rit arī ēkas centrālās ieejas atjaunošana – logs jau nomainīts, un šobrīd tiek atjaunots griestu un sienu krāsojums un ornamenti. Vēlāk ieliks arī durvis, kas šobrīd tiek izgatavotas pēc vēsturiskajiem attēliem, jo padomju laikā greznās durvis tika nomainītas pret parastām.

 

        

Jaunās piebūves otrajā stāvā būs automodelisma trase. Kā savdabīgs interjera elements iecerēts kādreiz RAF būvētais mikroautobuss «Latvija», kas saņemts dāvanā no autobūves entuziasta Andra Dambja. Busiņš tiks atjaunots – tas būs ar salonu un sēdekļiem, bet bez motora, lai to varētu izmantot kā vietu, kur iekāpt pasēdēt, papļāpāt.

 

Lai telpas nepadarītu tumšākas, dažādu zonu norobežošanai izmantotas stiklotas konstrukcijas. Savukārt, lai būtu vieglāk organizēt darbu, iekštelpās izbūvēts arī kravas lifts no pirmā uz otro stāvu.

 

Ēkas senākajā daļā, kas ir 130 gadu veca, vairākās telpās, īpaši 1. stāvā, uz sienām atstāti seno ķieģeļu atsegumi. Ķieģeļi tika tīrīti, slīpēti, bet bojātie – aizstāti ar citiem, kas iegūti, veidojot ēkā jaunas durvju ailas.

 

Palīdzības ielas pusē jāatjauno dekoratīvie rustakmeņi. Nodrupušie top no jauna – pašgatavotās silikona veidnēs no remontjavas tiek izveidoti atbilstoša izmēra elementi.

Foto: Ivars Veiliņš un no SIA «Torensberg» arhīva

Viedokļi

Pievienot komentāru