Meklēšanas forma

Daļēji apmācies -2 °C Viegls vējš, 3.3 m/s no D
Sestdiena, 2019. gada 23. MartsVārda dienu svin: Mirdza, Žanete, Žanna

Jelgavnieks – gada labākais uzņēmējdarbības skolotājs

Anastasija Miteniece
Noslēdzoties skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) valsts mēroga konkursa finālam, «Junior Achievement Latvija» sadarbībā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) pasniegusi balvu gada labākajam uzņēmējdarbības skolotājam – šogad tas ir Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas (JTV) pedagogs Ivars Bahmanis (attēlā no kreisās).

«Katru gadu, vērtējot konsultantu darbu – SMU attīstību reģionā, konsultējamo komandu izaugsmi un sasniegumus, kā arī konkrētā pedagoga pienesumu darbā ar jauniešiem –, pasniedzam balvu labākajiem. Šogad tas ir Ivars Bahmanis, kurš strādājis un attīstījis jauniešu SMU ne vien savā skolā, bet arī citās izglītības iestādēs, kā arī pērn ar jelgavnieku SMU prezentēja Latviju Eiropas mērogā,» norāda «Junior Achievment Latvija» projektu vadītāja Airita Mileika-Plūme.

«Prieks, ka mans darbs ir novērtēts. Mans uzdevums ir būt skolotājam, kurš pamāca, pieskatītājam, kurš māk arī nejaukties, konsultantam, kurš var novērtēt, kā arī mentoram un draugam, kurš var atbalstīt, daloties savā pieredzē,» stāsta I.Bahmanis, uzsverot, ka mūsdienu jauniešu lielākais izaicinājums uzsākt biznesu ir laika un finanšu trūkums. «Šie apstākļi ir pārvarami, ja vien ir motivācija. Tie skolēni, kuri veido SMU jau no 7. klases, iegūst neatsveramu pieredzi un vidusskolā jau zina vairāk par dažu labu pieaugušu uzņēmēju. Praktiski visi pirmie uzņēmumi ir neizdevušies, kļūdaini. Jauniešiem ir iespēja mācīties no kļūdām, nezaudējot lielus finansiālus ieguldījumus,» tā viņš. Pedagogs ir pārliecināts – tie jaunieši, kuri no pamatskolas vada savu uzņēmumu, arī nākotnē strādās vadošos amatos.

 «Potenciāls ir visdažādākajām idejām, tikai jāatrod savs klients. Nekad neizceļu inovatīvas idejas, kuru pamatā ir robotika, izstumjot roku darbu izstrādājumus. Pēc SMU fināla pasākuma redzam, ka aktuāli ir ne vien IT risinājumi, bet, piemēram, arī ķirbju izstrādājumi vai sveces,» stāsta I.Bahmanis, papildinot, ka Latvijā ir relatīvi neliels tirgus, tādēļ, lai pārbaudītu savas idejas dzīvotspēju, jāmeklē iespējas Eiropā. «Piemēram, JTV jaunieši izveidojuši laistīšanas sistēmu ar aplikāciju. Latvijā šobrīd nopirkti trīs vai četri tādi rīki. Kad jaunieši devās apmaiņas programmā uz Islandi, viņi atskārta, ka viņu produkts ir ļoti piemērots tieši šim tirgum – valstī ir tendence audzēt iekštelpās, bet cilvēku dzīves ritms ir ļoti dinamisks, un regulāra laistīšana bez cilvēka klātbūtnes būtu tieši laikā,» teic skolotājs. Viņš skaidro, ka pēc šāda novērojuma jaunieši aizdomājušies par starptautiska uzņēmuma izveidi, lai varētu pretendēt uz Eiropas tirgu. «Tāpat ir ar svecēm – tām ir milzīga vērtība un popularitāte Skandināvijā.»

«Vēl viens būtisks izaicinājums ir būt ne vien labam biznesmenim vai, piemēram, IT speciālistam un rokdarbu meistaram, bet mācēt apvienot sevī šīs lietas vai mācēt atrast komandu, kura to palīdzēs izdarīt,» norāda skolotājs, papildinot, ka jaunieši bieži vien vairāk koncentrējas uz produkta kvalitāti, bet aizmirst par to, ka vienlīdz svarīgi ir mācēt to prezentēt. Šī iemesla dēļ SMU komandas JTV apmeklēs skolas pulciņu – sporta teātri –, kur mācīsies kustēties, atbrīvoties un publiski uzstāties. «Vienmēr saku, ka nedrīkst apstāties – jāturpina kāpināt savas zināšanas un prasmes,» rezumē I.Bahmanis, uzsverot, ka, lai topošajiem uzņēmējiem spētu palīdzēt, pats nemitīgi mācās un pilnveidojas.

Jelgavas SMU šoreiz netika apbalvoti nevienā no fināla nominācijām, tomēr Latvijas Bankas Simpātiju balva pasniegta JTV SMU «Aerial–Shelf», kuru produkts ir gaisa plaukts ar iebūvētām atvilktnēm. Savukārt balvu kā labākais jaunais uzņēmējs saņēma jelgavnieks Reinis Nikuļcevs, kurš savulaik Jelgavas Valsts ģimnāzijā veidoja SMU un ražoja lentes aizvietotājus hokeja, lakrosa un beisbola nūjām. Šobrīd Jelgavas Valsts ģimnāzijas absolvents ir nodibinājis īstu uzņēmumu, turpinot attīstīt vidusskolā aizsākto biznesa ideju.

Foto: publicitātes

 

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti