Meklēšanas forma

Apmācies 6 °C Mērens vējš, 5.9 m/s no A-DA
Ceturdiena, 2019. gada 21. NovembrisVārda dienu svin: Zeltīte, Andis

Jelgavnieks «ēno» Eiropas Kodolpētniecības centrā

Jana Bahmane
Ēnu dienā pieci jaunieši no Latvijas – viņu vidū arī Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas 11. klases skolēns Kārlis Baldonis – devās uz pasaulē lielāko daļiņu fizikas laboratoriju, Eiropas Kodolpētniecības centru (CERN), Šveicē, lai iepazītu zinātnieku darba ikdienu. «Visvairāk mani pārsteidza tas, ka CERN nav viena ēka, bet vesela pilsētiņa, kas daļēji atrodas gan Šveicē, gan Francijā. Centrā strādā ļoti daudz zinātnieku, un visi ir patiesi motivēti kaut ko atklāt,» vērtē K.Baldonis.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) piedāvājumam «ēnot» CERN zinātnisko līdzstrādnieku, RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktoru profesoru Tomu Torimu un doktorantu Artūru Ivanovu atsaucās 75 skolēni no 34 skolām, un CERN pārstāvji, detalizēti iepazīstoties ar interesentu iesniegtajām motivācijas vēstulēm, iespēju doties uz Šveici sniedza pieciem skolēniem. «Mana motivācija doties uz CERN bija gūt priekšstatu par to, kā fizikā gūtās zināšanas tiek pielietotas darbībā. Man patīk fizika, un šogad Ēnu dienā vēlējos izmēģināt ko pavisam jaunu. Vēl gan neesmu izlēmis, ko studēšu pēc vidusskolas absolvēšanas, bet mani interesē informācijas tehnoloģiju joma un uzņēmējdarbība,» stāsta K.Baldonis. Jaunietis uzskata, ka izturēt lielo konkurenci viņam palīdzējusi interesantā veidā pasniegtā motivācijas vēstule.

Vidusskolēniem bija iespēja iepazīties ar CERN, RTU zinātnieku darbību tajā un augstas enerģijas daļiņu fizikas pētījumiem. «Es «ēnoju» Tomu Torimu, esot kopā ar viņu ikdienas darbos. Protams, iesaistīties zinātniskajā darbībā mēs nevarējām, bet šīs dienas bija vērtīgas priekšstata gūšanai,» norāda Spīdolas Valsts ģimnāzijas skolēns. Izglītojošais brauciens ilga trīs dienas, un šajā laikā jaunieši kopā ar Latvijas vēstnieku Šveicē devās arī uz Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) mītni Ženēvā. «Līdz ar to mums savā ziņā bija iespēja «ēnot» arī Latvijas vēstnieku Šveicē. Viens no lielākajiem šī brauciena ieguvumiem ir kontakti – gan vēstnieks, gan arī RTU profesors bija atvērti padomu sniegšanai un palīdzībai nākotnē,» tā K.Baldonis.

Jāpiebilst, ka CERN galvenais darbības mērķis ir starptautiskas liela mēroga pētnieciskas infrastruktūras darbības nodrošināšana augstas enerģijas daļiņu fizikas pētījumiem. Vienlaikus tā ir arī vieta, kur dažādiem ekspertiem sadarboties pētniecībā, tehnoloģijās un inovācijā, radot un ražošanā ieviešot ikdienā izmantojamas lietas un pakalpojumus.

Foto: no K.Baldoņa arhīva

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti