Meklēšanas forma

Daļēji apmācies 13 °C Viegls vējš, 2 m/s no D-DR
Otrdiena, 2019. gada 20. AugustsVārda dienu svin: Bernhards, Boriss, Rojs

Programmatūra atvieglos siltumapgādes plānošanu

Anastasija Miteniece
Jelgavai iesaistoties Eiropas Savienības projektā «Thermos», tuvāko trīs gadu laikā būs nodrošināta bezmaksas programmatūra, kura ļaus gan pašvaldībai, gan vietējiem uzņēmējiem veikt vienkāršāku siltumapgādes plānošanu.

SIA «Fortum Jelgava» valdes priekšsēdētāja Aina Bataraga stāsta, ka šobrīd uzņēmums bieži saskaras ar iedzīvotāju pieprasījumiem par to, cik maksātu centralizētās apkures pieslēgšana privātmājās. Būtiski, ka aprēķinus, lai saprastu, cik ekonomiski izdevīgs būs šāds pieslēgums, veic manuāli. Šobrīd aprēķinu veikšana ir laikietilpīgs process, savukārt jaunā programmatūra sniegs iespēju aprēķinus veikt ātrāk. Proti, iedzīvotāji varēs īsā laika posmā ne tikai noskaidrot to, cik izdevīgi pieslēgt centralizēto apkuri konkrētā adresē, bet arī uzzināt, cik izdevīgi būtu citi siltumapgādes veidi. Lai plānotāji, kuri strādā ar programmu, pieņemtu lēmumu, vērā ņemama būs gan informācija par investīcijām, gan par potenciālo siltuma patēriņu un siltuma zudumiem, kā arī atmaksāšanās laiks.

A.Bataraga uzsver: «Mūsu interesēs ir veidot blīvāku siltumapgādes tīklu pilsētā, jo, palielinoties «Fortum» klientu skaitam, mums būs iespēja iedzīvotājiem piedāvāt zemāku tarifu,» tā viņa, piebilstot, ka ne mazāk būtisks nosacījums ir CO2 jeb kaitīgo izmešu samazināšana. Viņa atklāj, ka pēc veiktajām gaisa kvalitātes pārbaudēm konstatēts, ka gaiss pilsētā, kur vairumā pieslēgta centralizētā apkure, ir daudz tīrāks nekā privātmāju rajonos.

Būtiski, ka programmatūra atvieglos arī Jelgavas pilsētas un citu pašvaldību darbu. Zemgales reģiona enerģētikas aģentūras (ZREA) direktore Inga Kreicmane uzsver, ka šobrīd dažādu siltumapgādes projektu ieviešanai daudz laika un finanšu līdzekļu tērē plānošanas stadijā, savukārt jaunā sistēma, nodrošinot ātrāku modelēšanu, ļaus līdzekļus ieguldīt efektīvāk. «Fortum Jelgava» pārstāvis Valdis Rieksts Riekstiņš papildina: «Ja pilsētas budžets ir ierobežots, pateicoties programmatūrai varēs apjaust prioritāros ieguldījumus,» tā viņš. Jāpiebilst, ka modelēšana atvieglos arī dažādu inovatīvu lēmumu pieņemšanu.

Jāpiebilst, ka, balstoties uz Jelgavas pilsētas pieredzi, sistēma būs ieviesta pieredzes pārneses pilsētā Rumānijā. Savukārt līdztekus Jelgavas pilsētai, pilotprojekts norisināsies arī pilsētās Lielbritānijā, Polijā un Spānijā.

Latvijas Vides investīciju fonda pārstāve Aija Zučika piebilst, ka starptautiskā projekta ilgums ir trīs gadi un tā dalībvalstu kopējais budžets ir 2,9 miljoni eiro. «Horizon 2020» programmas projekta «Thermos» vadošais partneris un galvenais programmatūras izstrādes procesa virzītājs ir «Ilgtspējīgas enerģijas centrs» Londonā, Lielbritānijā. 

Foto: Austris Auziņš

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru