Meklēšanas forma

Apmācies 5 °C Mērens vējš, 6.9 m/s no DA
Otrdiena, 2019. gada 12. NovembrisVārda dienu svin: Kaija, Kornēlija

«Fortum» Jelgavā būvē siltumenerģijas akumulatoru

Ilze Knusle
Šonedēļ pie centralizētās siltumapgādes uzņēmuma «Fortum» Jelgavas biomasas koģenerācijas stacijas sākušies būvdarbi – tur līdz novembrim plānots uzbūvēt tvertni, kas kalpos par siltumenerģijas akumulatoru. «Galvenais ieguvums būs tas, ka varēsim ietaupīt uz kurināmā rēķina, jo siltumu varēsim saražot dienā reizē ar elektrību, kad pēc tās ir lielāks pieprasījums. Saražoto siltumenerģiju uzkrāsim tvertnē un izmantosim naktīs, lai apsildītu pilsētu, un tas ļaus efektīvāk noslogot ražošanas iekārtas un ilgtermiņā stabilizēs siltuma tarifu,» norāda SIA «Fortum Latvia» valdes priekšsēdētājs Andris Vanags.

Siltumenerģijas akumulācijas iekārta atradīsies līdzās «Fortum» biomasas koģenerācijas stacijai Rūpniecības ielā 73A. Tvertnes ietilpība būs 5000 kubikmetru, un tajā tiks uzkrāta saražotā siltumenerģija, lai to izmantotu siltumenerģijas pieprasījuma maksimumstundās – pārsvarā apkures sezonas nakts periodos, kad pieprasījums pēc siltumenerģijas ir augsts, bet pēc elektroenerģijas – zems. «Koģenerācijas stacijā saražoto elektrību pārsvarā pārdodam biržā, tāpēc dienās, kad ir laba cena, ražojam vairāk. Savukārt siltumu, kad būs uzbūvēta tvertne, varēs uzkrāt, lai izmantotu naktī, papildu nedarbinot iekārtas. Tas arī ļaus operatīvi reaģēt uz temperatūras svārstībām, lai pie noteiktas āra temperatūras nodrošinātu atbilstošu temperatūru arī telpās,» skaidro A.Vanags, piebilstot, ka Rietumeiropā industriālajā vidē šādas tvertnes pie enerģētikas uzņēmumiem ir ierasta prakse. Siltumenerģija tvertnē tiks uzkrāta kā siltais ūdens, kas pēc vajadzības tiks ielaists siltumtīklos. Savukārt atdzisušais ūdens no siltumtīkliem nonāks tvertnē, kur atkal tiks sasildīts.

Līdz ar iespēju uzkrāt siltumenerģiju koģenerācijas stacija strādās vienmērīgi ar stabilu jaudu, tādējādi ekonomējot primāro energoresursu – šķeldu –, elektroenerģiju un samazinot ūdens patēriņu. Tas arī pozitīvi ietekmēs vidi, jo, uzlabojoties koģenerācijas stacijas efektivitātei, samazināsies izmešu emisijas un siltumnīcefektu radošās ogļskābās gāzes CO2 izplūde atmosfērā. Tāpat siltumenerģijas akumulācijas iekārta palielinās centralizētās siltumapgādes sistēmas drošību, jo kalpos kā rezerve siltumtīklu piebarošanai noplūdes gadījumos. «Kopumā tas stabilizēs arī siltumenerģijas tarifu, jo siltuma ražošanas lielā izmaksu pozīcija ir kurināmais. Un, ja to varēsim ietaupīt, tas atspoguļosies arī tarifā,» stāsta uzņēmuma vadītājs.

Siltuma uzkrāšanas tvertni SIA «Fortum Latvia» būvē, realizējot Eiropas Savienības fonda līdzfinansētu projektu «Siltumenerģijas akumulācijas iekārtas izbūve Jelgavā». Projekta kopējie izdevumi ir 1 730 856 eiro, no kuriem paredzētais ES līdzfinansējums ir 429 138 eiro.

Foto: no uzņēmuma arhīva. Tā izskatās līdzīga akumulatora tvertne Dānijā.

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti