Meklēšanas forma

Skaidras debesis 4 °C Z-ZR vējš 2.5 m/s
Svētdiena, 2018. gada 22. AprīlisVārda dienu svin: Armands, Armanda

Jelgavā talko vairāk nekā 1770 cilvēku

Egija Grošteine
«Daudz ir padarīts, un daudz vēl jādara. Te nāk daudz makšķernieku un atstāj aiz sevis pudeles, papīrus. Šodien sakārtosim upmalu – savāksim atkritumus un apzāģēsim kokus, lai tie netraucētu skatam uz upi. Vasarā te bija novietots atkritumu konteiners atpūtniekiem, lai tie nepiemēslotu upmalu, tomēr daudzi to izmantoja negodprātīgi un veda šurp atkritumus no savām mājām, ko šodien mums ir tas gods savākt. Te ir paklāji, krēsli,» stāsta ūdens sporta kluba «Pilssala» vadītājs Ēriks Tilgalis, kurš kopā ar ģimeni, draugiem un kolēģi talkoja Pilssalā gar upmalu.

Ē.Tilgalis tāpat kā liela daļa citu uzrunāto talcinieku Jelgavā spriež, ka šodien sakoptā teritorija tāda diemžēl nebūs ilgi, jo netrūkst cilvēku, kuri nevīžo aiz sevis atpūtas vietu atstāt tīru un sakoptu. «Te apgrozās daudz cilvēku, un tādēļ arī atkritumi tiek sanesti ne mazums. Ko lai dara, ja ir divas cilvēku grupas – vieni piesārņo, bet otri mēģina to atkal sakopt?» tā viņš, piebilstot, ka upmalu uzkopj ne tikai reizi gadā Lielajā talkā. Tā tiek kopta ik pa laikam, tomēr no jauna to piecūko.

Kā informē SIA «Zemgales Eko» valdes loceklis un Lielās talkas koordinators Jelgavā Aleksejs Jankovskis, līdz piektdienas vakaram mūsu pilsētā talkai bija pieteikušies 1770 cilvēki, kuri bija gatavi iesaistīties gan Jelgavas sakopšanas, gan labiekārtošanas darbos, un pieteiktas 78 talkošanas vietas.

Liela talkotāju aktivitāte šodien bija manāma Langervaldes mežā. Tā atbrīvošanā no atkritumiem iesaistījās ap 50 cilvēku no LLU, Meža pētīšanas stacijas un Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta, kā arī citi interesenti. Lai gan talcinieku skaists bija ievērojams, darbs Lielajā talka ir tikai pats sākums ceļā uz no atkritumiem brīvas pastaigu un atpūtas vietu, atzīst LLU Meža fakultātes dekāns Dagnis Dubrovskis, jo atkritumu tajā ir sakrājies ļoti daudz. Šodien talcinieki mežā savāca padsmit kubikmetru atkritumu, arī senu radioaparātu un televizoru atliekas, krāsaino metālu, gultu, zābakus un pat lērumu vairākos maisiņos rūpīgi sašķirotu gāzēto dzērienu pudeļu korķīšus. Talcinieki spriež, ka šodienas guvums ir vien neliela daļa cilvēku atstātās drazas 50 hektāru lielajā mežā, jo nereti, paķerot, piemēram, zemē nosviestu maisiņu, tam no zemes dzīlēm līdzi nāk vēl pāris.

Vērienīgi teritorijas labiekārtošanas darbi šodien norisinājās arī pirmsskolas izglītības iestādē «Lācītis», kur kopā ar bērniem talkoja aptuveni 45 pieaugušie. Iestādes vadītāja Sandra Nāckalne stāsta, ka «Lācītis» Lielās talkas aktivitātē iesaistās jau otro gadu un arī šogad darāmā bijis daudz. Demontētas vecās rotaļu ierīces, ko vasarā plānots aizstāt ar jaunām, demontētas arī smilšu kastes, kas saglabājušās vēl no 1966. gada, nomazgāti bērnudārza logi, izravētas puķu dobes un iestādīti jauni puķu stādi, nolīdzināta nelīdzenā augsnes virskārta un iesēta zāle. «Šogad iesaistījāmies Eko skolas projektā, tādēļ šodien uzbūvējām arī siltumnīcu un iekārtojām dārziņus, kuros bērni varēs sēt un stādīt. Trauciņos uz palodzēm katra grupiņa jau tagad audzē dažādus stādiņus, ko pēc tam varēs pārstādīt šodien izveidotajos dārziņos,» tā viņa.

Māteru Jura piemiņas vietu un Alunāna parku sakopt Lielajā talkā ik gadu aicina Jelgavas Latviešu biedrība. Šogad aicinājumam atsaucās 21 cilvēks, kas pie piemiņas akmens iestādīja atraitnītes, izravēja un uzraka dobītes un nogrāba apkārtni. Savukārt Valdekas parkā šodien strādāja ap 70 cilvēku. «Talkā iesaistās visas septiņas mazākumtautību biedrības, apvienības «Brīvprātīgie Jelgavai» jaunieši un Sabiedrības integrācijas pārvaldes (SIP) darbinieki. Strādājam te no pulksten 10, un darba vēl ir daudz,» tā pēc aptuveni trīs stundu darba stāsta SIP vadītāja Ilga Antuža. «Priecājamies, ka Dieviņš ir parūpējies par saulaino laiku, lai gan bijām apņēmušies strādāt arī gadījumā, ja līs, tādēļ visi esam silti saģērbušies. Prieks, ka aicinājumam talkot ir atsaukušies tik daudz cilvēku. Nebiju gaidījusi, ka būs tik liela cilvēku atsaucība, kas droši vien ir arī labvēlīgo laikapstākļu nopelns. Ir pozitīvi, ka tik daudzi ir gatavi iesaistīties šajā aktivitātē, tomēr būtu labāk, ja cilvēki vidi sev apkārt nepiegružotu vispār un aiz sevis vienmēr savāktu. Skumji, ka cilvēki vietas, kur atpūšas, paši piemēslo,» tā viņa.

Talkošanu ar rīta vingrošanu šodien iesāka ap 80 domes administrācijas darbinieku, kuri aktivitātē iesaistīja arī savas ģimenes un tradicionāli kopīgiem spēkiem jaunajai sezonai uzposa bērnu un jauniešu centra «Junda» nometni «Lediņi». Teritorijā tika sagrābtas pērnā gada koku lapas, demontētas bunkuru atliekas, izlīdzināts bruģētais segums, sagatavotas puķu dobes un veikti citi darbi.

Foto: Raitis Supe

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti