Meklēšanas forma

Skaidras debesis 4 °C Z-ZR vējš 2.5 m/s
Svētdiena, 2018. gada 22. AprīlisVārda dienu svin: Armands, Armanda

Alunāna muzejā iemājo teātra gars

www.jelgavasvestnesis.lv
Šonedēļ Jelgavā tiek svinēti Teātra svētki, un, aicinot jelgavniekus iepazīt mūsu pilsētas teātra tradīcijas, Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā skatāma izstāde «Jelgavas profesionālais teātris 1924 – 1953». Ekspozīcija apkopo teātra aktieru fotogrāfijas un skatus no izrādēm, scenogrāfijas maketus, kā arī dažādus dokumentus.

Jelgavas Latviešu teātris savu pirmo sezonu atklāja 1924. gada 23. augustā ar Annas Brigaderes lugas «Ilga» iestudējumu Jāņa Kļavas režijā. Savai darbībai teātris īrēja telpas Jelgavas Latviešu biedrības ēkā Katoļu ielā 11 – namā bija skatītāju zāle ar 810 sēdvietām un 30 stāvvietām, palīgtelpas un plaša skatuve. Jelgavas teātra ienākumus veidoja pabalsti, biedru maksas, ienākumi no izrādēm, sarīkojumiem un dejām. Teātra mākslinieciskais vadītājs un reizē arī galvenais režisors no 1924. līdz 1930. gadam bija J.Kļava, no 1930. līdz 1936. gadam šo amatu ieņēma Jēkabs Zaķis, bet 1936. gadā viņu nomainīja Žanis Kopštāls. J.Kļava, J.Zaķis, dekorators Arvīds Spertāls un kostīmu māksliniece Marga Spertāle – tas bija vērā ņemams spēks, kurā bija apvienota režisoru pieredze un jauno mākslinieku zināšanas mākslā un vēsturiskajos stilos, liecina Ādolfa Alunāna muzeja apkopotā informācija. Pateicoties A.Spertāla zināšanām un talantam, 1929. gadā teātris par saviem līdzekļiem uzbūvēja Latvijā pirmo grozāmo skatuves ripu. Teātris arī viens no pirmajiem pievērsās operešu un muzikālu izrāžu iestudējumiem.

Teātrī ilgus gadus – no 1924. līdz 1940. gadam – par direktoru strādāja ārsts Augusts Dargevics. Viņš savu brīvo laiku ziedoja, palīdzēdams Jelgavas teātrim pilnveidot darbu, bija pazīstams arī kā teātra mecenāts. 1940. gada vasarā padomju okupācijas vara norīkoja Dailes teātra aktieri Ēvaldu Valteru uz Jelgavu pārorganizēt un vadīt Jelgavas teātri.

Izstādē izmantoti Ādolfa Alunāna memoriālā muzeja un Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma priekšmeti. «Apmeklējot izstādi, interesenti var arī iepazīties ar teātra darbinieku dzīvesstāstiem, kas apkopoti teksta formātā. Tie ir stāsti ne vien par aktieriem, bet arī, piemēram, režisoriem, kustību konsultanti, kostīmu mākslinieci,» stāsta Alunāna muzeja vadītāja Maija Matisa.

Izstāde «Jelgavas profesionālais teātris 1924 – 1953» Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā būs apskatāma līdz pat maija vidum un ir kā ievads plašākai ekspozīcijai «Spertālu laiks latviešu scenogrāfijā», kas no 25. aprīļa būs skatāma Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā.

Foto: Austris Auziņš

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti