Meklēšanas forma

Daļēji apmācies 5 °C D vējš 2.9 m/s
Piektdiena, 2018. gada 16. NovembrisVārda dienu svin: Banga, Glorija

Māksla uzpirksteņos

Jana Bahmane
Līdz 25. martam Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā apskatāma jelgavnieka Daiņa Matīsa uzpirksteņu kolekcijas izstāde «Šie vērtīgie sīkumi», kurā līdzās vairāk nekā 2233 D.Matīsa kolekcijas uzpirksteņiem eksponēti arī bērnu un jauniešu centra «Junda» keramikas pulciņa audzēkņu darinātie darbi.

Kopumā D.Matīsa kolekcijā, kas veidota vairāk nekā 20 gadu garumā, ir aptuveni 3500 uzpirksteņu no teju 80 valstīm. Senākie no tiem ir 16. gadsimta uzpirksteņi, ko kolekcionārs iegādājies izsolē – tie, kā atklāj jelgavnieks, atrasti Vidusjūras dzelmē. Tāpat izstādē apskatāmi uzpirksteņi no Indonēzijas, Krievijas, Norvēģijas, Francijas, Spānijas, ASV, Lielbritānijas un daudzām citām valstīm. «Būdams jūrnieks, vienmēr vedu mājās dažādus suvenīrus, bet tad sapratu, ka vēlos kaut kādu sistēmu. Uzpirkstenis ir maziņš, neaizņem daudz vietas un uz daudziem ir arī rakstīts, no kuras valsts tas nāk – tā arī sāku kolekcionēt. Tagad daudzus uzpirksteņus man atved arī draugi un, ja iepriekšējā izstādē Jelgavas muzejā, kas notika 2013. gadā, es precīzi zināju, no kurienes atvests katrs uzpirkstenis, tagad man jau ir nedaudz jāpadomā,» atklāj kolekcionārs. Tāpat kolekcijā ir arī vairāki Latvijā iegādāti uzpirksteņi. «Jelgavā, Mātera ielā, agrāk bija veikals-galerija «Pils putns» – tur kādu laiku stāvēja uzpirkstenis, kas maksāja septiņus latus, līdz to nocenoja uz trim – tā taču nav cena par mākslas darbu. Es to iegādājos, un nu uzpirkstenis papildina manu kolekciju,» stāsta D.Matīss.

Lielākā daļa izstādē apskatāmo uzpirksteņu nemaz neatgādina darba rīkus – vienīgā atsauce, kas liek nojaust, ka tas ir uzpirkstenis – raksturīgās iedobītes tā augšpusē. Uzpirksteņos ir attēlota gan dažādu valstu, zīmolu simbolika, gan arī tie veidoti, piemēram, auskaru, kaklarotu, mazu tējkanniņu veidolā. Ir arī veselas uzpirksteņu kolekcijas, kas attēlo, piemēram, suņu un putnu šķirnes. Atšķiras arī materiāli, no kā uzpirksteņi darināti – D.Matīsa kolekcijā ir sudraba, alvas, akmens, porcelāna, kaula, stikla, salmu, gumijas, plastmasas, polimērkeramikas, koka uzpirksteņi, kā arī kolekcionāra mammas tamborēti uzpirksteņi.

Šo izstādi īpašu padara «Jundas» audzēkņu darinātie keramikas uzpirksteņi. «Mans mazdēls «Jundā» apmeklēja keramikas pulciņu – tur arī iepazinos ar pulciņa vadītāju Ilonu Brizgu. Gatavojoties šai izstādei, nodomāju aiznest uz pulciņu dažus uzpirksteņus iedvesmai, un man ir prieks, ka bērni ar lielu interesi atsaucās aicinājumam,» stāsta D.Matīss. Tāpat jelgavnieka kolekcijā ir arī divi viņa paša darināti māla uzpirksteņi.

Kolekcionārs stāsta, ka mājās uzpirksteņus glabā skapī ar vitrīnu, kas ir izgaismota un nereti kalpo par gaismas ķermeni vakaros. «Manai mazmeitiņai ir divi gadi, un atceros, kad viņa bija mazāka, šī vitrīna īpaši piesaistīja viņas uzmanību – mazmeita to taustīja ar rokām, uzpirksteņus saucot par «muņiņiem»,» ar smaidu teic jelgavnieks, papildinādams, ka lepojas ar savu kolekciju. «Domāju, ka tik plašas uzpirksteņu kolekcijas Latvijā nevienam citam nav, un esmu pateicīgs muzejam par iespēju to parādīt arī citiem,» tā D.Matīss.

Foto: Santis Zībergs

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru