Meklēšanas forma

Nelielas lietusgāzes 10 °C DR vējš 2.5 m/s
Pirmdiena, 2018. gada 25. JūnijsVārda dienu svin: Milija, Maiga

Izdod grāmatu par mākslinieku Mārci Stumbri

Ilze Knusle-Jankevica
«Mārcis muzejā nostrādāja vairāk nekā 16 gadus. Strādāt muzejā, tik skaistā ēkā, esot bijis viņa mūža sapnis, un viņš kā neviens cits izjuta šīs ēkas gaisotni. Tas, ko viņš izdarīja, strādājot muzejā, ir paliekoši, un tādi paši ir arī viņa darbi,» tā šodien Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā, atklājot mākslinieka Mārča Stumbra piemiņas izstādi, norādīja muzeja direktore Gita Grase.

Vienlaikus ar izstādes atklāšanu tika atvērta arī grāmata par mākslinieku, no kuras lielu daļu sarakstīt un izdomāt paguva viņš pats. «Mārcis paspēja izdarīt tik daudz, lai mums būtu diezgan viegli to pabeigt. Tas, ko uzrakstīja viņš, atspoguļo viņa dzīves izjūtu – tie ir viņa 70., 80. un 90. gadi. Arī šo izstādi Mārcis pieteica pats, bet diemžēl to atklājam bez viņa klātbūtnes,» norāda muzeja direktores vietniece Marija Kaupere. Viņa stāsta, ka šis ir M.Stumbra gads, jo šogad viņam apritētu 75 gadi. Izstāde sākotnēji bija ieplānota novembrī, bet, tā kā mākslinieks devies aizsaulē, muzeja kolektīvs nolēmis izstādi atklāt gada sākumā un novembrī sarīkot otru M.Stumbra izstādi Ā.Alunāna muzejā. Grāmatu sastādīja un izdeva Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs, tā būs pieejama pilsētas bibliotēkā un to varēs iegādāties muzeja kioskā. Siltus pateicības vārdus un ziedus saņēma M.Stumbra atraitne Marika Stumbre, kura pēc vīra nāves noveda līdz galam viņa ieceres gan par izstādi, gan grāmatu.

Pasākumā tika demonstrēta 20. gadsimta 80. gados tapusi videoīsfilma, kurā M.Stumbris dalās savās pārdomās par mākslu. Mākslinieka atstātajā mantojumā sastopami vairāki portreti, arī izstādē apskatāms viņa sievas Marikas, muzeja direktores G.Grases un viņas vietnieces M.Kauperes un citi portreti. Mākslinieks videoīsfilmā par portretu gleznošanu stāsta, ka vispirms cilvēku, kura portrets jāzīmē, vēro, tad domās izsaka par viņu vērtējumu un visbeidzot iepazīst klātienē, tāpēc, viņaprāt, gleznot sveša cilvēka portretu ir grūti. «Man gribētos apskaust rakstniekus, jo viņiem ir iespēja cilvēkus un notikumus parādīt laikā, bet gleznotājs var parādīt tikai mirkli,» filmā spriež M.Stumbris. Tāpat viņš uzskata, ka mākslas darbi ir jāienes telpās, kur cilvēki, īpaši bērni un jaunieši, dzīvo, mācās, strādā.

Izstādē, kas būs apskatāma līdz 9. aprīlim, iekļauti arī M.Stumbra darbi – lauku ainavas, klusā daba, Jelgavas skati un daži abstrakti uztverami darbi. «Mārcis un atbildība, Mārcis un godīgums, Mārcis un pienākums – tas ir neatraujami. Viņš visu darīja ar lielu mīlestību un lielu pašapziņu,» M.Stumbra daiļradi raksturo Jelgavas Mākslinieku biedrības vadītājs Mārcis Brancis. M.Stumbra lielformāta glezna «Jelgava» rotā muzeja ekspozīciju, tāpat viņš ir Ā.Alunāna muzeja logo autors.

M.Stumbris (10.11.1942. – 25.02.2014.) mācījies J.Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā (1954 – 1961), 1970. gadā beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu, bijis mākslinieks Daugavpils Labierīcību kombinātā (1970 – 1974), pedagogs mākslas studijā un strādājis līgumdarbus kombinātā «Māksla». Kopš 1996. gada bija izstāžu iekārtotājs, vēlāk fotogrāfs Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā.

Foto: Ivars Veiliņš

Galerija

Viedokļi

Pievienot komentāru

Saistītie raksti